Facebook Google+ Twitter

Rząd przyjął projekt zmiany KRUS

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-09-30 15:51

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, przedłożony przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Projekt nowelizacji ustawy zakłada zróżnicowanie składek rolników na ubezpieczenie społeczne. Zgodnie z nim sposób naliczania składek zmieni się z kwartalnego na miesięczny, przy czym opłacane będą one nadal w układzie kwartalnym.

Zaproponowano też, aby podstawowa składka miesięczna wynosiła 10 procent najniższej emerytury, czyli 63 złote 63 grosze miesięcznie. Dla osób prowadzących podwójną działalność, rolniczą i pozarolniczą, byłaby to dwukrotność składki - 20 procent najniższej emerytury.

Zaplanowano obciążenie zwiększoną składką osób prowadzących działalność rolniczą na dużą skalę, to jest. mających gospodarstwa przekraczające 50 hektarów przeliczeniowych. Uznano, że właściciele tych gospodarstw mogą, bez uszczerbku dla prowadzonej działalności, opłacać za siebie i małżonka wyższe składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe. Dla tej grupy składka wzrośnie od 100 do blisko 500 procent, w zależności od obszaru gospodarstwa.

W przypadku rolników prowadzących gospodarstwa rolne o obszarze przekraczającym 50 hektarów przeliczeniowych składka będzie zwiększona dodatkowo
- o 12 procent kwoty najniższej emerytury dla gospodarstw o obszarze 50-100 ha przeliczeniowych użytków rolnych, czyli o 76,40 zł;
- 24 procent kwoty najniższej emerytury dla gospodarstw o obszarze 100-150 ha przeliczeniowych użytków rolnych, czyli o 152,70 zł;
- o 36 procent kwoty najniższej emerytury dla gospodarstw o obszarze 150-300 ha przeliczeniowych użytków rolnych, czyli o 229,10 zł ;
- o 48 procent kwoty najniższej emerytury dla gospodarstw o obszarze powyżej 300 ha przeliczeniowych użytków rolnych, czyli o 305,40 zł.

W przypadku domowników-osób pracujących na rzecz rolnika składka będzie opłacana w podstawowej wysokości bez względu na wielkość gospodarstwa.

Szacuje się, że liczba rolników i ich małżonków, objętych zwiększoną składką w 2009 roku, nie przekroczy 15,5 tysiąca, czyli około jednego procentu ubezpieczonych. Podwyższenie opłat nie wpłynie na wzrost świadczeń emerytalno-rentowych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.