Facebook Google+ Twitter

Rząd: Roszczenia Niemców są pozbawione podstaw

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2008-11-07 09:42

Roszczenia Niemców wysiedlonych z dawnych terenów III Rzeszy, a po wojnie włączonych w obręb państwa polskiego są pozbawione jakichkolwiek podstaw prawnych - pisze prof. Władysław Bartoszewski w artykule, który jako pierwsza publikuje "Polska".

 / Fot. PAPTekst sekretarza stanu w kancelarii premiera Tuska to oficjalne stanowisko polskiego rządu wobec oddalenia przez Europejski Trybunał Praw Człowieka skargi Powiernictwa Pruskiego. Artykuł rysuje linię polityki obecnego rządu w dziedzinie stosunków polsko-niemieckich związanych z II wojną światową.

Decyzja trybunału w Strasburgu, ogłoszona dokładnie miesiąc temu, definitywnie zamyka "jeden z trudnych i bolesnych rozdziałów" w relacjach między oboma narodami - nie pozostawia wątpliwości profesor Bartoszewski. Rząd wskazuje też na kluczowe dla polskiej racji stanu fragmenty sądowego uzasadnienia.

Po pierwsze, Polska jest ofiarą wojny w dwojakim sensie: jako cel ataku Niemiec i Sowietów w 1939 r. oraz jako przedmiot targów między mocarstwami m.in. w Jałcie i Poczdamie. Stąd wniosek, że Polska nie ponosi odpowiedzialności za cudze postanowienia. Po drugie, byłe niemieckie terytoria otrzymaliśmy jako "rekompensatę" za ziemie utracone na Wschodzie.

 / Fot. Justyna Cieślikowska/POLSKAPo trzecie, prawo nie działa wstecz, dlatego Powiernictwo Pruskie nie może powoływać się na Europejską Konwencję Praw Człowieka, którą Polska związała się dopiero w 1994 r. Poza tym przewłaszczenia związane z wynikiem wojny były "działaniem jednorazowym" i nie wolno ich porównywać z nacjonalizacjami komunistycznymi. Prof. Bartoszewski podkreśla przy tym, że niemieckie władze nie popierają postulatów Powiernictwa Pruskiego.

Jednocześnie gabinet premiera Tuska bardzo ostro odcina się od dyplomacji rządów PiS. Profesor Bartoszewski krytykuje praktykowaną w tamtym czasie "metodę cepa".

Cały artykuł przeczytasz na stronach polskatimes.pl
Czytaj także artykuł prof. Władysława Bartoszewskiego

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.