Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rząd spóźnił się ze zmianami w ACTA - mówi prof. G. Grabowska

Marcin Stanowiec
Marcin Stanowiec
- Rząd błędnie ocenił możliwość zmiany ACTA - ocenia prof. Genowefa Grabowska z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego. Polska ich nie może zmienić jak chciałby minister Boni.

Minister administracji i cyfryzacji Michał Boni powiedział w piątek w Radiu ZET, że jeśli w ACTA pojawią się artykuły stwarzające zagrożenie dla osób prywatnych, internautów to Polska nie wprowadzi ich do swojego prawodawstwa. - Minister nie może obiecać, że nie zrobi tego, co nakazuje umowa międzynarodowa, którą państwo podpisze i ratyfikuje. Trzeba było myśleć wcześniej - ripostuje prof. Grabowska.

- Polski rząd zastrzeżenie do art. 27 ACTA powinien złożyć przed jej podpisaniem, bo możliwość taką dawała Konwencja wiedeńska o prawie traktatów. Prawniczka krytykuje polski MSZ: powinni o tym wiedzieć. To podstawowy dokument, który przewiduje, że państwo może złożyć zastrzeżenie przy podpisywaniu umowy i przy ratyfikacji. Wyjaśniała: - jest to zastrzeżenie, które albo modyfikuje skutki umowy, albo wręcz wyłącza niektóre postanowienia.

Niestety, również w procesie ratyfikacyjnym nie możemy już dokonywać zmian w ACTA. - W ustawach ratyfikacyjnych sejm i senat mają tylko odpowiedzieć na pytanie, czy dają zgodę na ratyfikację, czy nie. "Tu nie ma miejsca na jakąkolwiek ingerencję w treść umowy. Wszystko wskazuje na to, że ACTA Polska przyjmie w całości."

Jedyna nadzieja w Parlamencie Europejskim, który może odrzucić szaleńcze porozumienie. - Z bycia sprawozdawcą ACTA w ostatnich dniach zrezygnował socjalistyczny eurodeputowany Kader Arif mówiąc, że jest "to przedstawienie, w którym nie weźmie udziału" - przypomina Grabowska.

- Dostawca nie ma obowiązku filtrowania wiadomości, które umieszczają użytkownicy i być nie może, ponieważ godzi to w prawa wszystkich, którzy korzystają z internetu. Po to, żeby wyłapać kilka wpisów, które są niewygodne, nie można śledzić, podejrzewać, sprawdzać wszystkich - mówiła o niedawnym wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ekspertka.

"Już za późno - Polska nie może zmienić zapisów ACTA"

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto