Facebook Google+ Twitter

Rząd sprzeda rafinerię w Możejkach?

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-02-04 11:23

Rzecznik prasowy "Orlen Lietuva" Jacek Komar powiedział, że PKN Orlen - właściciel rafinerii ropy w Możejkach - nie może wykluczyć jej sprzedaży. W wywiadzie dla polskiego radia "Znad Wilii" podkreślił, że w momencie, kiedy rosną straty rafinerii, byłoby to normalnym rozwiązaniem biznesowym.

Jacek Komar dodał też, że dotychczasowe rozmowy w sprawie uzyskania przez PKN Orlen kontroli operacyjnej nad terminalem naftowym Klaipedos Nafta nie przyniosły rezultatu. Rzecznik powiedział, że starania te wynikają z planów usprawnienia dostaw ropy dla "Orlen Lietuva" i z konieczności zapewnienia spedycji produktów rafinerii w Możejkach przez morze.

Jeśli chodzi o logistykę, rafineria jest bardzo niekonkurencyjna w stosunku do innych tego typu zakładów, których w tym regionie jest 8. Większość znajduje się niedaleko morza i mają swoje terminale. Rafineria w Możejkach traci wiele pieniędzy na przewóz produktów drogą kolejową do Kłajpedy przez Szawle.

Litewski minister energetyki Arvydas Sekmokas po raz kolejny oświadczył, że Litwa nie sprzeda PKN Orlen terminalu naftowego w Klajpedzie. Minister zapewnił natomiast pomoc rządu w rozwiązywaniu problemów związanych z działaniem rafinerii w Możejkach. W zeszłym roku zakład zapłacił miliard 800 milionów litów podatku , co stanowi prawie 10 procent budżetu państwa litewskiego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Nie rozumiem, co ma do tego rząd. Rafineria w Możejkach nie należy do żadnego rządu!!! Należałoby zmienić tytuł - ze względu na błąd merytoryczny!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czy na pewno?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.