Facebook Google+ Twitter

Rząd sprzedaje Tupolewa oraz Jaki. Przetarg już niebawem

W najbliższym czasie ogłoszony zostanie nieograniczony przetarg na zakup rządowych samolotów: Tupolewa 154M o numerze bocznym 102 oraz Jaków-40. Każdy będzie mógł wziąć udział w przetargu i kupić jedną z rządowych maszyn.

Tu 154M o numerze 102 podchodzący do lądowania w Gdyni / Fot. Joymaster, Własność publiczna, wikipedia.plJak informuje serwis Interia.pl Ministerstwo Obrony Narodowej spodziewa się dość dużego zainteresowania przetargiem. Sprzedażą zajmie się Agencja Mienia Wojskowego, której samoloty mają zostać przekazane jeszcze w tym tygodniu. Cena nie jest jeszcze znana i jak podkreślają przedstawiciele MON będzie ona podyktowana rynkiem i ofertami złożonymi przez potencjalnych nabywców, zaś pieniądze uzyskane ze sprzedaży przyczynią się do modernizacji Polskich Sił Zbrojnych.

Rządowy Jak-40 / Fot. Hiuppo, CC 2.5, wikipedia.plNa wyposażeniu dotychczasowego 36 Specjalnego Pułku Lotnictwa Transportowego znajduje się jeden Tupolew 154M o numerze bocznym 102 wyprodukowany w grudniu 1990 roku oraz cztery maszyny Jak-40. Dwie z nich o numerach bocznych 044 i 045 wyprodukowano w 1979. Dwa kolejne Jaki o numerach 047 i 048 powstały rok później.

4 sierpnia 2011 nowy Minister Obrony Narodowej, Tomasz Siemoniak publicznie ogłosił, że 36 Specjalny Pułk Lotnictwa Transportowego zostanie rozformowany, a na jego bazie powstanie eskadra lotnictwa transportowego wyposażona w śmigłowce. Sprzedaż Tupolewa oraz Jaków to jedno z zaleceń płynących z raportu komisji Jerzego Millera badającej okoliczności katastrofy pod Smoleńskiem.

Wiadomości24 to serwis tworzony przez ludzi takich ja Ty. Wiesz więcej? Zarejestruj się i napisz swój materiał, dodaj zdjęcia, link, lub po prostu skomentuj. Tylko tu masz szansę, że przeczyta Cię milion!


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

e
  • e
  • 25.08.2011 19:48

Mam nadzieję ,że niebawem zakupią samolot dla vipów. Zawsze na pierwszym miejscu była opinia publiczna .Teraz mamy kolejną przeszkodę - globalny kryzys.

Komentarz został ukrytyrozwiń

I co? Po czym Pan poznał że to "latająca trumna"? Za każdym razem cudem uchodził pan z katastrofy? :D

Trochę statystyki:
Tu 154: Liczba wypadków w tym katastrof 106/66 (2739 ofiar śmiertelnych)
Boening 727: odpowiednio 327/112 (3781 ofiar śmiertelnych)

727 to amerykański odpowiednik Tu-154.

A tak poza tym to dobrze, że sprzedają bo przecież nie ma aktualnie w Polsce żadnych wystarczająco dobrych wojskowych pilotów, żeby mogli tymi samolotami normalnie latać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nareszcie koniec latajacej trumny Tu154M. W przesłości kilkakrotnie leciałem tego typu samolotem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.