Facebook Google+ Twitter

Rząd szykuje zmiany dla kierowców: 50 zł mandatu za przekroczenie 2,5 km/h

Posłowie Platformy Obywatelskiej jeszcze w tym tygodniu mają zamiar złożyć projekt ustawy wprowadzającej kary za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 5 proc. To oznacza, że za przekroczenie prędkości o 2,5 km/h kierowca musiałby zapłacić 54 zł kary.

 / Fot. Autor: Diether (Praca własna) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) lub CC-BY-SA-3.0-2.5-2.0-1.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0Projekt proponowany przez ugrupowanie PO miałby uzależniać wysokość mandatów za przekroczenie prędkości od średniej pensji krajowej. Stanisław Żmijan, jeden z autorów projektu, zapowiedział, że przekroczenie prędkości w granicach 2.5-10 km/h będzie obciążone karą finansową w wysokości 1,5 proc. średniej krajowej, która w chwili obecnej wynosi 3740,05 zł. Przykładowo za przekroczenie prędkości o 2,5 km/h kierowca musiałby zapłacić 54 zł kary.

Obecnie policjanci i fotradary dopuszczają odchylenia do 20 lub nawet 25 km/h - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Posłowie chcą, by ustawa zaostrzyła limity zapisane w fotoradarach. Od momentu pojawieniu się informacji o projekcie ustawy zarówno policjanci, jak i eksperci uznali, że projekt ustawy przesuwa kontrolę nad kierowcami do granic absurdu.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Dlatego trzeba z nimi walczyć i sie nie poddawać! Przeciez mamy bron ku temu żeby nie zdzierali z nas do końca. Urządzenia przeróżne, aplikacje, radia itp., sam jeżdże z iCoyote na telefonie i na razie mam spokój.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ale za granicą rząd nie utrudnia ze wszelkich sił ludziom normalnego życia. Można tam pojechać wygodnie pociągiem czy autobusem, a jak chce się samochodem to drogi są równe jak stół. U nas ludzie często są po prostu skazani na jazdę samochodem. Jeszcze parę podwyżek biletów ZTM w Warszawie a już ludzie w ogóle nie będą mieli motywacji do rezygnacji z aut.

Komentarz został ukrytyrozwiń

2,5 km przekroczenia prędkości nie da się zmierzyć . Taka różnica jest w granicach błędu .Fotoradary nie są aż tak precyzyjne .
To pomysł [ nie rządowy ] jednego z posłów PO . Zagalopował się.
Sam pomysł karaniem " po kieszeni " to jedyne i trafne wyjście. Dlaczego nasi rodacy poza granicami kraju jeżdżą zgodnie z przepisami ? Kary za przekroczenie przepisów ruchu drogowego są tam horrendalne . Okazuje się że to działa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To jest za mało,nie 54 zł ale 540.Tylko kierowcy co sami jeżdzą nieprzepisowo bronią bandytów drogowych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

/Tylko bijąc po kieszeni nauczy się kierowców zdyscyplinowanej jazdy./

To nie jest "bicie po kieszeni" i nie będzie skuteczne. Gdyby chodziło o skuteczność, i dodatkowo jeszcze przy tym założeniu, kary "powinny być" drakońskie. W cudzysłowie piszę, bo nie jestem zwolennikiem tego założenia.

Samo już odnoszenie do "średniej" płacy - to kombinowanie w taki sposób, aby człek był wypłacalny. Inaczej mówiąc, wiemy szacunkowo, ile razy średnio ktoś może być złapany i o ile zwykle ludzie przekraczają prędkość. I do tego dostosowujemy kary. Efekt - żaden lub prawie żaden.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo słuszna decyzja w Szwajcarii kary są jeszcze wyższe. Tylko bijąc po kieszeni nauczy się kierowców zdyscyplinowanej jazdy. To czy prędkość jest zaniżona , ktoś ustala tę prędkość dozwoloną, a zatem trzeba znak drogowy zaskarżyć... płakać i jechać jak znak nakazał.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Doją jak się da, gdzie się da i kogo się da.
Niedługo pewnie ustanowią też kary za zbyt wolne poruszanie się, bo to przecież też zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego, heh.

A tak przy okazji - jak sobie poradzą z dopuszczalnym marginesem bezpieczeństwa?[radary]
Przy tym najdziwniejszy jest fakt notorycznego zaniżania dozwolonych prędkości.
To w ogóle po

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.