Facebook Google+ Twitter

Rząd szykuje zmiany w systemie emerytalnym

Wśród zmian jakie do systemu ma wprowadzić rząd, oburzenie przyszłych emerytów budzi brak możliwości dziedziczenia zgromadzonego kapitału w przypadku śmierci ubezpieczonego. Do tej pory było to możliwe.

Otwarte paleniska, wypełnione rozżarzonym koksem lub drzewem popularnie zwane koksiakami zostały ustawione na przystankachw Katowicach. / Fot. PAP/Andrzej GrygielReforma z lat 1998/99 oparła nasz system emerytalny na trzech filarach. Pierwszy, obowiązkowy, to ZUS zarządzany przez państwo. Składki do niego wpływające to 12,2 proc. wynagrodzenia brutto. Drugi filar to Otwarte Fundusze Emerytalne (OFE), także obowiązkowe ale zarządzane przez jednostki prywatne. Każdy obywatel Polski urodzony po 31 grudnia 1968 roku może wybrać, do którego funduszu chce przystąpić. Jeśli nie wybierze sam, fundusz zostanie mu wylosowany.

Składki, które wpływają do OFE poprzez ZUS to 7,3 proc. wynagrodzenia. Według planów pieniądze będą wypłacane obywatelowi od momentu gdy ten wejdzie w wiek emerytalny. Trzecim filarem jest IKE czyli Indywidualne Konto Emerytalne czyli zbieranie pieniędzy we własnym zakresie np. poprzez lokaty bankowe, nieruchomości czy obligacje. Trzeci filar jest dobrowolny. Z tych wszystkich źródeł mają pochodzić pieniądze jakie miałyby pozwolić na dostatnie życie na starość.

Do czasu reformy z lat 1998/99 system emerytalny Polaków oparty był tylko na ZUS. Emerytury były tu wypłacane ze składek wpłacanych przez ludzi aktualnie pracujących. Minusem tego rozwiązania było to, że nie ważne było jaką sumę wpłacałeś jako składkę emerytalną gdy pracowałeś. Pomiędzy kwotą wpłacaną a uzyskiwaną co miesiąc po przejściu na emeryturę nie było powiązania. Najważniejszą zmianą nowego systemu było wprowadzenie obowiązkowych OFE, które miały gromadzone składki, które dostawały od Polaków pomnażać poprzez inwestowanie pieniędzy nas wszystkich np. na giełdzie albo poprzez kupowanie obligacji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Zosia samosia
  • Zosia samosia
  • 09.09.2011 15:12

Jeśli każdy człowiek ma zadbać o swoje sprawy sam to po co nam tak rozbudowana administracja centralna i samorządowa? Może te" wypasione" ministerstwa troche powinny schudnąc? Niprawdaż???

Komentarz został ukrytyrozwiń

No i teraz ktoś wejdzie w ten artykuł. Zobaczy, że są trzy komentarze i trzy plusy i pomyśli, że sam sobie dałem plusa. Nie. Tak nie było. Plusa dała mi Ewa, której konto zniknęło z tego miejsca. Jej komentarze zniknęły lecz plusy zostały i słusznie bo z jakiej racji miano by zabierać nam plusy, które Ewa nam dała.

Komentarz został ukrytyrozwiń

O ile Państwu Polskiemu można przypisywać obowiązek dbania o pojedynczą osobę póki ta żyje (podatek na I filar), o tyle trzeba jasno powiedzieć: wara administracji od prywatnych pieniędzy gromadzonych w ramach II filaru i kolejnych. Odebranie praw dziedziczenia prywatnego majątku jest niekonstytucyjną (jak się wydaje) i socjalistyczną pokusą zawłaszczania naszego mienia.
Warto żądać od Tuska, by nie popsuł dzieła Buzka.
PLUS

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wg mnie najlepiej to samemu się zabezpieczać, lokaty, akcje, obligacje, nieruchomości uff. Szkoda tylko, że państwo zabiera tyle kasy z wynagrodzenia i obowiązkowo daje je ludziom, którzy nie zawsze dobrze te pieniądze zainwestują. Wg mnie maksymalnie 7 proc wynagrodzenia powinno iść na "konto" emerytalne w ZUS a to OFE to nigdy nie wiadomo. Ja np ostatnio dowiedziałem się, że mój OFE stracił ostatnio najwięcej z wszystkich OFE. Super. Z drugiej strony gdy będę przechodził na emeryturę może być tak, że mój OFE akurat będzie dużo zyskiwał.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Paranoja jakaś. Nawet mi się myśleć nie chce o tym, jak w przyszłości będzie wyglądała moja emerytura.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.