Facebook Google+ Twitter

Rząd Tuska czekają ciężkie czasy. Skończył się okres ochronny

Zamieszanie wokół ustawy refundacyjnej wskazuje, że rząd Donalda Tuska czeka wkrótce kryzys polityczny. Po 4 latach pozorowania reform, przyszedł czas na przeprowadzenie choćby tych niezbędnych. Może się to jednak okazać trudne, bo na złość PR-owcom rządu, opinia publiczna przestaje reagować histerycznie na 2 słowa: "Jarosław Kaczyński".

 / Fot. Łukasz Gdak/Poznań Nasze MiastoUstawa refundacyjna może być zwiastunem sporych kłopotów rządu Tuska. Mimo starań Waldemara Kuczyńskiego, mało kto podchwycił wypowiedzianą między wierszami tezę, że protesty lekarzy są inspirowane przez PiS. Skoro tak, PR-owcy rządu mogą zacząć się martwić. Przyszedł czas, gdy opinia publiczna nie będzie reagować już tak żywiołowo na dźwięk słów "PiS", "Kaczyński", "Hofman" czy "Błaszczak".

Przed rządem kolejna trudna próba. Zapowiadane w exposé podwyższenie wieku emerytalnego, nie obędzie się bez protestów społecznych. Oczywiście czekają nas też mniejsze awantury, z podatkiem kopalnianym na czele czy też powołaniem nowej prezes UKE. To ostatnie, niby mało znaczące wydarzenie, będzie dla opozycji okazją do pokazania społeczeństwu, że premier w obsadzie stanowisk nie kieruje się kompetencjami, doświadczeniem i skutecznością. Wyjaśnienia ministra Boniego, że zmiana na stanowisku prezesa UKE, to próba dania szansy komuś nowemu, urastają w kontekście dokonań Streżyńskiej do rangi kuriozum.

Na konto premiera pójdą też problemy Telewizji Trwam z miejscem na naziemnej platformie cyfrowej. W tym przypadku tłumaczenia KRRiT, że kierowała się ona kryterium różnorodności programowej, można uznać za zabawne. Zwłaszcza w sytuacji, gdy miejsce znalazło się dla dziwnych tworów nadających muzykę disco-polo. Nie będą zatem dziwić argumenty redemptorysty, że jego "dzieła" są dyskryminowane. Ktoś zapomniał bowiem, że pluralizm mediów, to jeden z ważniejszych wynalazków demokracji. Bez względu na to czy poglądy Rydzyka nam się podobają czy nie, ma on prawo je głosić na antenie własnej telewizji - takie są reguły demokracji.

Powoli kończy się dobra passa rządu Donalda Tuska. Metoda odwracania uwagi, tak skuteczna w ciągu czterech minionych lat, wyczerpuje swoją formułę. Zresztą sam premier nie mógł sobie wymarzyć lepszej (czyli w praktyce gorszej) opozycji niż PiS i SLD.

Pierwsza partia motywem przewodnim swojej działalności uczyniła katastrofę smoleńską i tematy, które można nazwać "ideowymi": brak suwerenności Polski, kondominium, opcje niemieckie itp. Wszystko to raczej betonowało już przekonany elektorat, nie przysparzało jednak nowych wyborców. SLD z kolei trawione wewnętrznymi kłopotami nie potrafiło pełnić roli jakiejkolwiek opozycji. Zwłaszcza w sytuacji, gdy urosła temu ugrupowaniu konkurencja w postaci Ruchu Palikota. Wszystko to sprawiło, że Donald Tusk miał ułatwione zadanie. Ten "szczęśliwy" dla premiera czas jednak się kończy i wkrótce Prezes Rady Ministrów będzie musiał zmierzyć się z prawdziwymi problemami. Co gorsza, społeczeństwo oswoiło się już ze słowem kryzys. Nie będzie więc łatwo wskazać po raz kolejny tego winnego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (15):

Sortuj komentarze:

Robert Kamiński
 • Robert Kamiński
 • 10.01.2012 20:56

Podzielam zdanie Pana Poniatowskiego.

Przecież nietakt dawno autor tego artykułu wytykał redemptoryście z Torunia , że ten bełkocze coś na temat panującego w Polsce totalitaryzmu .

Dziś sam przyznaje, że odmowa przyznania koncesji telewizji Trwam jest złamaniem zasad demokracji.

Jak to w końcu jest Panie Redaktorze Naczelny ?

Gdy wiatr wieje to leci się z Duchem Czasu , a później się spada na …… licząc że nikt już o tym nie pamięta.

Przekleństwo Polskiego piekła.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Rafale teraz to mnie Pan na prawdę przestraszył tym jasnowidztwem i przyznam się, że uwierzyłem w Pańskie prognozy bo nie spodziewałem się, że ktoś taki jak Pan - który jeszcze do nie dawna na umór bronił tych "cudotwórców" - teraz przemówił (a właściwie napisał) prawie moim językiem.
Tak czy inaczej podzielam Pańskie obawy co do rychłego nie zadowolenia społecznego.

Komentarz został ukrytyrozwiń
ania sokół
 • ania sokół
 • 08.01.2012 20:45

Rząd traktuje Polskę jak prywatny folwark~!
Tylko rozpierdówa może ich ruszyć z Belwederu.to są kundle Merkel i Putina....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Europejska organizacja lekarzy apeluje do DonaldaTuska o rozwiązanie problemu polskich medyków. Zaniepokojona ostatnimi wydarzeniami w Polsce jest Europejska Unia Lekarzy Specjalistów (UEMS) w Brukseli. Jak dowiedziała się korespondentka RMF FM w Brukseli Katarzyna Szymańska-Borginion, sekretarz generalny tej organizacji wysłał w sobotę listy w tej sprawie do premiera oraz ministra zdrowia. Problem polskich lekarzy był omawiany na sobotnim posiedzeniu zarządu UEMS. Europejska Unia Lekarzy Specjalistów krytykuje nowe przepisy refundacyjne. Uważa, że stwarzają problem etyczny między pacjentem a lekarzem, który ma ocenić, czy pacjent może płacić za leczenie.
Naszym zdaniem ta legislacja jest niewłaściwa, dlatego wzywamy polskie władze, by znalazły rozwiązanie niepokojących nas problemów- powiedział naszej korespondentce przedstawiciel zarządu Unii Lekarzy Zlatko Fras. Informacja o problemach polskich medyków zostanie przekazana Komisji Europejskiej i europarlamentowi. Decyzja o wysłaniu listu do premiera to pierwszy, standardowy krok, jednak gdy sytuacja się nie poprawi, mogą być inne działania -Możemy zjednoczyć w tej sprawie głos wszystkich lekarzy w Europie - powiedział Katarzynie Szymańskiej-Borginon Fras. Skarga do unijnego Trybunału Sprawiedliwości na razie nie jest brana pod uwagę. Jego zdaniem, byłaby to ostateczność. rmf24.pl

Komentarz został ukrytyrozwiń
ania sokół
 • ania sokół
 • 08.01.2012 20:36

Okaże się, że przyjaciół w Unii nie mamy zbyt wielu, a na pewno nie należą do nich Niemcy i Francja, czyli ci, którym nisko się kłaniamy.Panie Tusk......

Komentarz został ukrytyrozwiń

Minister Arlukowicz oklamal prymitywnoie parlamentatzystow i spoleczenstwo z premedytycja dwa razy. W normalnym panstwie powinien byc wywalony ze stanowiska. Nawet jezeli nie za klamstwo, to za prymitywizm i chamskie traktowanie pacjentow i lekarzy.

Komentarz został ukrytyrozwiń
ad rem
 • ad rem
 • 08.01.2012 18:47

@ czyt ..... a ty w ogóle coś kumasz ? raczej nie .... masz jeden azymut - nienawiść do PO i to cała twoja wiedza

Komentarz został ukrytyrozwiń
F.F.
 • F.F.
 • 08.01.2012 17:49

Unia Europejska i Pan Tusk - największe zło Polski! I niech nikt nie mówi, że dzięki Unii Polska się rozwinęła, bo to co niedługo zacznie się dziać, to będzie dopiero "dobroć" UE. A co do wielmożnego, szanownego i czcigodnie nam panującego Pana Tuska, to tylko tyle, że ten człowiek nie zrobi dla Polski nic dobrego. Wręcz przeciwnie. Jego rządy przyniosą nam jeszcze niejedno rozczarowanie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
czyt
 • czyt
 • 08.01.2012 16:55

@ad rem- to , że ty nic nie rozumiesz to żadna nowość, pisano ci już o tym.
@roman kożmiński- chyba nie wierzyłeś w pierdoły o zielonej wyspie, chyba nie jesteś z tych "inaczej mądrych" co levy, lancet, ad rem, szychlinska?

Komentarz został ukrytyrozwiń
doPiSek
 • doPiSek
 • 08.01.2012 16:37

@ Panie Koźmiński , pan ma jedno zdanie , którym operuje na wszystkich stronach. Gdyby rządził Kaczyński to Grecja była by pryszczem dla Europy. Póki co mamy dodatni PKB .Gdyby Gilowska nie obniżyła [ populistycznie ] podatku bogatym było by jeszcze lepiej. Kryzys w strefie euro jest problemem a nie Tusk .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.