Facebook Google+ Twitter

Rząd wciąż szuka oszczędności

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-02-03 20:08

Większość ekonomistów twierdzi, że zakładane przez rząd oszczędności nie są ostatnimi w tym roku.

Rada Ministrów przyjęła plan oszczędności w wysokości 19,7 miliardów złotych. 10 miliardów złotych zostanie zaoszczędzone w resortach i województwach. Oprócz tego wprowadzona zostanie nowa forma finansowania wydatków infrastrukturalnych, która zagwarantuje oszczędności na kwotę na 9,7 miliardów złotych.

Były wiceminister finansów profesor Stanisław Gomułka, uważa, że dodatkowe cięcia mogą być konieczne już w drugiej połowie roku. Jak podkreśla, dopiero wtedy Polska odczuje skutki światowego kryzysu. Zdaniem profesora Gomułki, mniejsze mogą być również dochody budżetowe, a większe - wydatki, między innymi na Fundusz Ubezpieczeń Społecznych. Zdaniem profesora, ostateczna kwota cięć może wynieść nawet 30 miliardów złotych, a nie 20.

Wiceprezes Fundacji Forum Obywatelskiego Rozwoju Andrzej Rzońca uważa natomiast, że kolejne oszczędności są nieodzowne, by utrzymać zakładany w budżecie poziom wzrostu gospodarczego i inflacji. Jak podkreślił, przy planowanych obecnie wskaźnikach, zakładane cięcia będą niewystarczające.
Z kolei Andrzej Sadowski z Centrum Adama Smitha uważa, że 20 miliardów oszczędności może nie pozwolić polskiej gospodarce przetrwać kryzysu. Jego zdaniem, jeśli rząd nie podejmie działań ułatwiających polskim firmom funkcjonowania to w drugiej połowie roku, na pewno będzie musiał podjąć decyzję o dalszych cięciach.

Większość ekonomistów dobrze oceniła ogólne założenie rządu, by nie zwiększać deficytu budżetowego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.