Facebook Google+ Twitter

Rząd wprowadzi akcyzę na słodkie napoje? Trwają analizy takiego rozwiązania

Ministerstwo Finansów rozważa możliwość wprowadzenia akcyzy na słodkie napoje gazowane. Stawka podatku może wynosić od 1 do 10 groszy za litr.

 / Fot. By flickr user goosmurf (http://www.flickr.com/photos/goosmurf/) [CC-BY-SA-2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)], via Wikimedia CommonsOficjalnie jeszcze nic nie wiadomo. Na razie trwają wstępne analizy skutków wprowadzenia pomysłu w życie. Podatek od słodzonych napojów gazowanych obowiązuje m.in: we Francji, a także niektórych stanach w USA.

"Wprowadzenie akcyzy na słodkie napoje bezalkoholowe spowodowałoby wzrost ich ceny, co ostatecznie uderzyłoby po kieszeni klientów"- czytamy na stronie internetowej dziennika. Poważne obawy mogą mieć producenci. Utrudnieniem może okazać się ogrom formalności związanych z obliczaniem i deklarowaniem podatku.

Jak podaje Wirtualna Polska, naukowcy uniwersytetów Oxford i Reading uważają ideę za słuszną. Według nich nałożenie 20-procentowego podatku na słodkie napoje gazowane znacznie zmniejszyłoby liczbę ludzi z nadwagą i zmagających się z otyłością. W ten oto sposób konsumenci zamienią napoje zawierające sztuczne barwniki i konserwanty na wodę oraz kawę czy herbatę. Skutkiem takiej sytuacji byłby spadek liczby narażonych na schorzenia serca i cukrzycę.

Puszka przeciętnego napoju gazowanego zawiera od 6 do 15 łyżeczek cukru. Zdaniem Danuty Gajewskiej, prezesa Polskiego Towarzystwa Dietetyki, nie ma pewności, że wprowadzenie akcyzy przyniesie oczekiwane rezultaty.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Słodkie napoje to wyjątkowe świństwo i trucizna. Jak będą droższe to może ludzie choć trochę przestaną je kupować. Czyli będzie efekt pozytywny. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

/Na razie trwają wstępne analizy skutków wprowadzenia pomysłu w życie./

Analizatorzy zarobią na podatki od napojów.
Po wstępnych analizach przyjdą analizy zasadnicze, a potem końcowe.
I jeszcze pewnie analizy analiz.

Coś mały ten kijaszek. Wisły nie zawróci.
Nie wspominając już o tym, że nawet nie dotyka sedna problemu. Pozór, panie, pozór.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ustawa klimatyczna obecnie działa w oparciu o ustawę z 1991roku. A co do akcyz wszelkiego rodzaju, to zdjęcie kilku dałoby całkiem wyraźnego, pozytywnego kopniaka gospodarce. Ten pazerwny rząd dzięki podniesieniu akcyzy na alkohol pozbawił się części zysków. Osoby które nie mają zielonego pojęcia o gospodarce nie rozumieją, że podnoszenie podatków wprowadza szarą strefę i w rezultacie zmniejsza wpływy z nich pochodzące. To ten pazerny rząd, a nie żaden inny, wyciąga łapę po pieniądze Lasów Państwowych, przyszłych emerytów itd. A co do opodatkowania najbogatszych to czy orientuje się pani w ogóle o kwotach jakiego rzędu mowa? Żaden z najbogatszych Polaków nie musi płacić podatków w Polsce. Wystarczy kilka sprytnych zabiegów i pieniążki zostają w kieszeni, a u bogaczy zysk pokrywa koszty takiego zabiegu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Opłata klimatyczna ma z 50 lat albo i więcej .
Panie Bartku , proszę się pobawić i sprawdzić ile sprzedajemy tych licencyjnych trucizn i ile zarobi ten pazerny rząd .
Myśli Pan ,że przyjdzie inna partia i zlikwiduje wszystkie akcyzy ? Począwszy od paliw na coli skończywszy ?
Dobrze ,że ten pazerny rząd nie obniżył podatków dla bogatych jak poprzedni . Deficyt byłyby duuuuuuużo mniejszy :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Istnieje i pobierają ją gminy, zgodnie z uchwaloną przez sejm ustawą. Sam pomysł akcyzy na słodkie napoje jest kolejnym przejawem pazerności rządu, który chce nabrac gdzie się da i ile się da.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Opłatę klimatyczną pobierają kurorty bo turyści mają zły oddech [ nie wiem czy takowa jeszcze istnieje] a nie rząd :)
Jeśli chodzi o tzw napoje kolorowe niegazowane to jedna wielka puszka trucizny . Prócz cukru ma wiele toksycznych dodatków , barwniki , konserwanty , polepszacze smaku . 1-10 gr akcyzy to śmieszna kwota . Dla producentów kłopot technologiczny i związane z tym wydatki . Czy obniży spożycie ? Na pewno nie .
Tylko szeroko pojęta oświata zdrowotna od przedszkola i rodzice mogą zmienić nawyki picia tego trującego napoju .

Komentarz został ukrytyrozwiń

A opłata klimatyczna to czym jest jak nie akcyzą na powietrze? :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wystarczy jeszcze osobno opodatkować ilość cukru zawieranego w napojach i wpływ do Skarbu Państwa będzie wyraźny.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.