Facebook Google+ Twitter

Rząd wprowadzi przymusowe ćwiczenia dla rezerwistów?

Trwają rządowe konsultacje nad projektem rozporządzenia resortu obrony narodowej, zgodnie z którym już od przyszłego roku, rezerwiści mieliby odbywać obowiązkowe ćwiczenia wojskowe.

Zawodowy żołnierz sił specjalnych w czasie ćwiczeń na poligonie w Drawsku Pomorskim. Za niedługo wezwanie na poligon mogą dostać także żołnierze rezerwy. / Fot. Brendan Stephens, U.S. Army/public domain/WikiCommonsPlany Ministerstwa Obrony Narodowej, o których poinformował dziś Dziennik gazetaprawna.pl, zakładają, że "wszystkie osoby, które miały jakikolwiek kontakt z wojskiem, będą musiały się liczyć z obowiązkiem odbycia 10-dniowego szkolenia. Dotyczy to zarówno byłych żołnierzy zawodowych, jak i tych, którzy odbywali obowiązkowo zasadniczą służbę wojskową".

Nowe regulacje mają wejść w życie już w przyszłym roku, a do wojska na ponad tygodniowe manewry stawić się będzie musiało ponad 3,5 tys. rezerwistów.

Czytaj też: Do wyścigu zbrojeń, marsz!


"Mamy nowy sprzęt i musimy szkolić rezerwę, bo nie mamy obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej. Potrzeby w tym zakresie są bardzo duże i wojsko powinno wysyłać jeszcze więcej wezwań niż planuje" - powiedział gen. dyw. dr hab. Bogusław Pacek, doradca ministra obrony i rektor Akademii Obrony Narodowej, cytowany przez serwis internetowy DGP.

Głównym argumentem przemawiającym za wprowadzeniem obowiązkowych szkoleń dla żołnierzy rezerwy, jest fakt, że wobec braku jakichkolwiek ćwiczeń wojskowych, rezerwiści nie byliby dobrze przygotowani do udziału w ewentualnym konflikcie zbrojnym.

Jak podkreślają urzędnicy MON, powszechny obowiązek obrony wynikający m.in. z zapisów konstytucji nie został zlikwidowany w momencie uzawodowienia armii. "Zawieszone są tylko pobór i zasadnicza służba. Dlatego od części obywateli będziemy nadal wymagać minimalnego zaangażowania w postaci obowiązkowych ćwiczeń w jednostkach wojskowych" – wyjaśnia wiceszef resortu obrony narodowej, Czesław Mroczek.

Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+
Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (27):

Sortuj komentarze:

Pożyjemy, Panie Romanie, przynajmniej 10 dni jeszcze :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dokładnie oto im chodzi gdzie widza, wroga , czym teraz się walczy , ? samozagłada , jeden zacznie reszta się włączy i pozamiatane , dlatego kombinują uciec na jakąś planetę , ale ziemia się rozleci i w ogniu spali się , o tym nam mówią wulkany , a co dopiero jak Ba,ba atomowa , jądrowa itd. wybuchnie , tu i tam koniec świata. Wojsko jest dla tych co kochają bron` , dyscyplinę i władzę i zdobywanie wrogów . Choć pozornie mówią tylko o obronie , ale co wisi w powietrzu itd.? Ano pożyjemy to zobaczymy , ale czy przeżyjemy .?

Komentarz został ukrytyrozwiń

naprawdę rozczuliła mnie ta troska MON o moją kondycje fizyczną,...żeby jeszcze tak dbali o finansową i zdrowotną obywateli.... Czego oni chcą nauczyć ludzi, którzy 60% czasu podczas zsw, czołgiem, to jedynie korytarz pastowali, a głównym orężem była szczota, szmata, grabie i łopata. Pamiętajcie, że wojsko to syf i po prostu szukają kogoś, żeby to posprzątać i lepiej, żeby to był główny powód.
Jeśli by ludzie mieli godną prace i zarobki, rząd nie musiał by organizować czasu rozgniewanej młodzieży i może mieli byśmy siłę i czas żeby samemu zadbać o swoją kondycje fizyczną. A szkolenie... niech dobrze wyszkolą zawodową armie to będzie dobrze.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ludzie idźcie, nic sie nie bójcie i nic nie róbcie...NIC! Po prostu sie najedzcie, wśypijcie i weźcie pieniądze. Miejmy taki sam stosunek do służby wojskowej, jak nasi rządowi reprezentacji do swoich obowiązków.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 08.12.2012 21:09

@Andrzej Przybylski

"każdy ma prawo do swojej indywidualnej opinii. ja w takich przypadkach piszę... "moim zdaniem". "

Przepięknie pan zakrzywia prawdę.

23.11.2012 07:01 Poznań. Marszu równości coraz mniej
"Marku dla poznaniaków najbardziej liczy się rodzina czyli kobieta ,mężczyzna, dziecko tak było dawniej tak jest i teraz. To są priorytetowe wartości tego regionu. Żadne wynaturzenia czy dewiacje na tym tle nie wchodzą w rachubę. Jak się je chce stosowac to lepiej....poza wielkopolską. Będzie lepiej dla nich i dla nas."

Nie widzę stwierdzenia "moim zdaniem" a jedynie stek bzdur. No ale - "każdy ma prawo do swojej indywidualnej opinii". Następnym razem niech pan napisze chociaż "wg mnie".

Komentarz został ukrytyrozwiń

A może rząd realizuje zapomniany pomysł Dorna - w kamasze tych, co protestują :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nic się przed Panem nie ukryje, Panie Leszku ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Do ogłoszenia stanu wyjątkowego oprócz armii zawodowej potrzeba jeszcze "takie małe coś". Sytuacja gospodarcza coraz to gorsza, ludzie pomału wychodzą na ulice więc dobrze mieć jakąś "rezerwę strategiczną".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Andrzeju, musi Pan jednak wziąć pod uwagę, że chociaż niektórzy z dyskutanów mogą mieć np. wykształcenie pozwalające na podejmowanie tego tematu, przynajmniej na poziomie internetowego forum.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Andrzej Przybylski Wczoraj 20:21

Andrzeju, rozumiem Twój sarkazm, bo rzeczywiście ekspertów w tej dyskusji tu raczej nie ma. Ale zauważ, że na naszym portalu przeważnie dyskusje w ważnych dla kraju sprawach są prowadzone wyłącznie w gronie "ekspertów". Tak więc nie musisz się czuć tak mocno zdegustowany widząc te kabaretowe wpisy.

Gdyby tak potraktować wszystko super poważnie, to nie powinniśmy się w ogóle wypowiadać, ponieważ do niczego nie mamy "przygotowania fachowego".
Chirurdzy powinni tylko mówić o operacjach, ekonomiści o finansach, politycy o polityce, prawnicy o prawie, itd. Zresztą ci ostatni tak mocno zaszczepili ludziom do głów takie stanowisko, że o wyrokach sądów nie dyskutuje się, tylko należy je wykonywać. Prawie jak dogmat. Coś na kształt nieomylności papieża. Samo powiedzenie, że "sąd sądzi, a nie sędzia Iksiński" jest dla mnie tylko potwierdzeniem tego, co napisałem i z czym nigdy się nie zgadzałem .

A teraz ad meritum. Trochę tego wojska jednak widziałem od podszewki. Zaręczam Cię, że ta instytucja nie zmieniła się od lat i nie możesz mi zarzucić, że "to było dawno i nie prawda"... Powiem więcej, nawet jeżeli ktoś jest tylko po lekturze wspaniałych książek, takich jak "Przygody dobrego wojaka Szwejka" czy "Paragraf 22", to też ma pewne wyobrażenie o możliwościach szkoleniowych tej instytucji.

Dlatego jestem w 100 procentach przekonany, że przeznaczenie pieniędzy na tego rodzaju szkolenia, to bezowocne wyrzucanie tych środków w błoto. Więcej pożytku byłoby, gdyby - jak pisze Artur Wojnowski - te 8 promille przesunąć całkowicie na ordynariaty i niech tam poszukują zwiększenia możliwości obronnych naszego kraju...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.