Facebook Google+ Twitter

Rząd wydał 24 koncesje na prowadzenie poszukiwań gazu łupkowego

Polski rząd wydał już 24 koncesje pozwalające zarówno naszym rodzimym firmom, jak i tym zagranicznym na prowadzenie poszukiwań gazu łupkowego. Rozpoczęto już próbne odwierty, które pomogą w oszacowaniu możliwości eksploatacji tego surowca.

Donald Tusk / Fot. Jak podkreśla Donald Tusk, poszukiwanie w Polsce surowców energetycznych powinno stać się priorytetem. Każdy metr sześcienny gazu łupkowego powinien zostać wykorzystany. Dla naszego kraju będzie to szansa na większe uniezależnienie od zewnętrznych dostaw. „Polska energetyka oparta w przygniatającym stopniu na węglu wymaga rewolucji. "Gaz i ropa stały się strategicznym czynnikiem politycznym, co doświadczamy intensywnie przez ostatnie lata" - dodaje premier.

W ramach poszerzania wiedzy społeczeństwa o gazie łupkowym, w Centrum Nauki Kopernik, premier osobiście otworzył konferencję pt. "Ewolucja wyobrażeń o skałach łupkowych".
W spotkaniu wzięli również udział specjaliści w dziedzinie geologii, geofizyki i inżynierii naftowej, których zadaniem było przedstawienie najnowszych osiągnięć technicznych w zakresie potencjału wydobywczego i eksploatacji złóż. "Mam nadzieję, że jednym z owoców debaty będzie poczucie bezpieczeństwa i nadzieja milionów ludzi, którzy nie muszą się znać na technologii wydobycia gazu łupkowego, ale mają prawo wierzyć, że ich bezpieczeństwo energetyczne jest w dobrych rękach" - powiedział Donald Tusk.

Wstępne szacunki określają wielkość polskich zasobów gazu łupkowego między 1, a 3 bilionami metrów sześciennych. Próbne odwierty prowadzone głownie w pasie od wybrzeża Bałtyku w kierunku południowo-wschodnim, do Lubelszczyzny obejmują ponad 50 tys. kilometrów kw. Kolejnym obszarem potencjalnych poszukiwań surowca są województwa wielkopolskie i dolnośląskie. Warto zaznaczyć, że ślady gazu ziemnego znaleziono niespełna miesiąc temu w lutym w okolicach Ustki.

Eksperci twierdzą, że do roku 2020 konsumpcja gazu ziemnego wzrośnie w Europie o 90 miliardów metrów sześciennych. Jego produkcja ma jednak zmaleć o 102 miliardy m3, dlatego gaz łupkowy jest wielką szansą dla niekonwencjonalnych źródeł pozyskiwania energii

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

"Jak podkreśla Donald Tusk, poszukiwanie w Polsce surowców energetycznych powinno stać się priorytetem"

Do tej pory wyrażał się z pogardą o wydobyciu gazu łupkowego w Polsce.
Obłuda ! Obłuda ! Obłuda !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bo zachodnia Europa płaci nam za transfer - juz niedlugo przeciez ciagna stabilna nitke gazociagu po dnie, ktora bedzie latac a to metr w prawo a to w lewo, a poza tym:
http://www.biolog.pl/article2906.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

Cóż takiego się stało że Tusk mówi o gazie łupkowym, czy przyczyną nie są wybory?
Do niedawna Tusk i Komorowski twierdzili że wydobycie jest nieopłacalne a gaz łupkowy wydobywa się metodą odkrywkową i zaszkodzimy środowisku. Mówili też że podpisali umowę na kilkadziesiąt lat z Rosją na dostawę gazu, a zresztą firmy posiadające koncesje na wydobycie Polskiego gazu i tak wykupili Rosjanie i w przyszłości będziemy kupować Polski gaz od Rosji.

Komentarz został ukrytyrozwiń
qwertz
  • qwertz
  • 29.03.2011 13:08

A wiesz czemu my mamy drożej? Bo zachodnia Europa płaci nam za transfer (Niemcy, Francja, UK). Niech Tusk ogłosi jaka to kwota. Zapewne po odjęciu jej od ceny jaką płacimy za gaz cena surowca zbliży się do brytyjskiej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A mnie to nie jara. Do tej pory podpisaliśmy tylko umowę gazową z Rosją po 391$ gaz, a Wlk. Brytania ma po 190$... i to na wiele lat. Teraz jak już kupiliśmy nasz papierowy premier się obudził i gada o dywersyfikacji... i jeszcze sprawa gazoportu koło Świnoujścia, żal śmiech żenada...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.