Facebook Google+ Twitter

Rząd zajmie się dziś projektem budżetu

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-09-09 12:42

Rząd zajmie się dzisiaj projektem budżetu na przyszły rok. Ministerstwo Finansów zaplanowało dochody na kwotę blisko 270 miliardów złotych, a wydatki - na 288 miliardów. Deficyt ma być nie większy niż 18 miliardów 200 milionów złotych.

W czerwcu wydatki budżetowe szacowano na poziomie 287 miliardów złotych. Wydatki jednak bedą większe, bo o blisko 6 procent wzrosną nasze płace. Pensje nauczycieli będą wyższe 5 procent od stycznia i o kolejne 5 procent od września. O 4 procent wzrosną też wynagrodzenia żołnierzy, policjantów i pracowników wymiaru sprawiedliwości. O blisko 6 i pół procent będą też wyższe renty i emerytury. Wzrosną także wydatki na naukę, armię i infrastrukturę.

Ministerstwo finansów zrewidowało w dół prognozę wzrostu gospodarczego - do 4,8 procent z wczesniej planowanych 5 procent.

Zdaniem Mariusza Jana Radło z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową obniżenie prognozy wzrostu na przyszły rok było do przewidzenia. Ostatnie miesiące bowiem bardzo wyraźnie pokazały, że mamy do czynienia ze spowolnieniem gospodarczym w Polsce.

Ministerstwo finansów podtrzymało prognozę inflacji na poziomie 2,9 procent. W ocenie Mariusza Jana Radło w stosunku do wskażników z pierwszego półrocza ta prognoza jest optymistyczna. Przypomniał, że inflacja odnotowywana przez Bank Centralny w pierwszym półroczu była na poziomie ponad 4 procent.
Projekt przyszłorocznego budżetu do 30 września musi trafić do Sejmu. Jest to jedyna ustawa, której prezydent nie może zawetować.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.