Facebook Google+ Twitter

Rząd zrewolucjonizuje telewizję

Kancelaria Premiera poinformowała, że rząd zaczął przygotowania do "telewizyjnej rewolucji cyfrowej". Z końcem lipca 2013 roku zakończyć ma się w Polsce era naziemnej telewizji analogowej.

Cyfryzacja jest ważnym elementem „Strategii rozwoju społeczeństwa informacyjnego do roku 2013”. Na zdjęciu: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. / Fot. Laleczki, http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Kancelaria_rady_ministrow.JPGZgodnie z ambitnymi planami cyfryzacji polskiej telewizji, w rządzie trwają prace nad przygotowaniem ogólnopolskiej kampanii informacyjnej, dzięki której dowiemy się o terminie wyłączenia nadawania analogowego oraz sposobach dostosowania odbiornika telewizyjnego do możliwości odbioru w systemie cyfrowym.

Proces cyfryzacji polskiej telewizji ma zakończyć się w lipcu 2013 roku. Do tego czasu, jak informuje KPRM, wszyscy odbiorcy powinni nabyć nowy odbiornik telewizyjny lub cyfrowy dekoder.

Cyfrowo czyli lepiej i więcej

Po "wyrzuceniu" analogów, będziemy od razu mogli odbierać przynajmniej 7 ogólnopolskich programów telewizyjnych, które nadawane są w cyfrowej jakości, w tym TVP 1, TVP 2, TVP Info, Polsat, TV 4, TVN oraz TV Puls.

Ze względu na większą odporność sygnału cyfrowego na wszelkiego rodzaju zakłócenia, znacząco polepszy się jakość nadawanych w jakości cyfrowej programów. Każdy otrzyma też możliwość z korzystania dodatkowych usług, takich jak "pay-per-view" czy sprzedaż online.

Cyfryzacja polskiej telewizji ułatwi dostępność do programów nadawanych w "High Definition". Na zdjęciu: wóz realizatorski telewizji Polsat przystosowany do nadawania sygnału w jakości HD. / Fot. Drozdi-Pn, http://commons.wikimedia.org/wiki/File:TV_POLSAT_HD.jpgJednym z najważniejszych skutków cyfryzacji polskiej telewizji będzie pozyskanie tzw. dywidendy cyfrowej, czyli nowych zasobów częstotliwości. Pozwoli to m.in. nadawcom na zwiększenie wachlarza oferowanych usług oraz wykorzystanie wolnych częstotliwości do rozwoju szerokopasmowego dostępu do internetu.

Cyfryzacja, jak informuje centrum prasowe premiera, stwarza olbrzymią szanse nie tylko na poszerzenie oferty programowej niedostępnej obecnie dla wielu obywateli, ale również na powszechny dostęp do informacji, usług, edukacji, kultury i rozrywki.

Cyfryzacja telewizji naziemnej w Polsce jest jednym z podstawowych elementów rządowej "Strategii rozwoju społeczeństwa informacyjnego do roku 2013".

Źródło: kprm.gov.pl, cyfryzacja.gov.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.