Facebook Google+ Twitter

"Rzecz o banalności śmierci i miłości" w Teatrze Dramatycznym. Premiera już w styczniu

Na 10 stycznia warszawski Teatr Dramatyczny zapowiada kolejną premierę. Trwają właśnie próby do spektaklu „Rzecz o banalności śmierci i miłości” Savyon Liebrecht, w przekładzie Michała Sobelmana. W rolach głównych wystąpią: Halina Smoczyńska i Adam Ferency. Reżyserem spektaklu jest Wawrzyniec Kostrzewski.

 / Fot. Katarzyna Chmura-Cegiełkowska, Teatr DramatycznySpektakl w Dramatycznym to opowieść o romansie Hanny Arendt i Martina Heideggera, jednych z najwybitniejszych filozofów XX wieku, których znajomość rozpoczęła się w roku 1924 we Fryburgu, a zakończyła w 1975, w momencie śmierci Arendt.

Gdy się poznali, Martin Heidegger był uznanym wykładowcą, Arendt dopiero rozpoczynała studia. Właściwie poza nauką, wszystko powinno ich dzielić: Heidegger był żonatym, uznanym już profesorem filozofii, który później zafascynowany ruchem nazistowskim, stanie się jednym z jego oficjalnych propagatorów. Arendt była młodziutką dziewczyną, w dodatku z pochodzenia Żydówką. A jednak pierwotna fascynacja zakończyła się romansem, a potem przerodziła w długotrwałą przyjaźń.

Autorka "Rzeczy o banalności śmierci i miłości", Savyon Liebrecht (właściwie Sabine Sosnowska) to urodzona w Monachium w rodzinie polskich Żydów ocalałych z zagłady, dziennikarka i pisarka. Jej dramat wywołał kontrowersje niemal tej skali co kontrowersje, jakie wzbudzała w Izraelu Hanna Arendt, oskarżana przez swój naród o brak miłości do Izraela i nienawiść do syjonizmu.

 / Fot. Katarzyna Chmura-Cegiełkowska, Teatr DramatycznyAkcję sztuki umieściła Liebrecht w dwóch płaszczyznach czasowych: w latach 20. XX wieku, na początku budowania związku oraz 50 lat później, gdy w mieszkaniu Hanny Arendt w Nowym Jorku zjawia się młody Izraelczyk, chcący przeprowadzić z nią wywiad na temat procesu Eichmanna i jej książki.

Liebrecht pyta w tekście o zakres odpowiedzialności Heideggera za poczynania hitlerowców. Czy przyłączenie się do partii w obawie, jak twierdził filozof, przed komunistami i "wiara w wyższość ducha niemieckiego" to wystarczające argumenty? Czy jego dokonania jako myśliciela powinny być od tej pory zapomniane? Jak polityka może wpływać na życie i w jakim stopniu filozofia i jej teorie mogą determinować decyzje partnerów.

W Polsce na podstawie sztuki powstał w 2012 roku spektakl telewizyjny w reżyserii Feliksa Falka, z doskonałą rolą Teresy Budzisz-Krzyżanowskiej. Sam reżyser mówił o spektaklu: "Głównym tematem jest miłość, ale nie można jej oderwać od tego, kim byli ci ludzie i w jakich historycznych warunkach żyli – w latach rodzenia się nazizmu. [...]Ona była ofiarą wojny, a on poparł Hitlera. Ich uczucie trwało jeszcze po wojnie, gdy Heidegger był skompromitowany moralnie, a Hannah odniosła sukces w USA jako filozofka polityki".

Teraz sztukę Liebrecht przenosi na Małą Scenę im. H. Mikołajskiej Wawrzyniec Kostrzewski. W przedstawieniu zobaczymy: Halinę Skoczyńską, Adama Ferencego, Martynę Kowalik oraz Mateusza Webera. Premiera już 10 stycznia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Ostrowiec świętokrzyski pozdrawia Panią Halinę Skoczyńską!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.