Facebook Google+ Twitter

Rzecznik episkopatu: Nie mamy emerytalnych przywilejów, to pomyłka

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Józef Kloch odniósł się do słów premiera, który w czasie swego expose zapowiedział włączenie księży do powszechnego systemu ubezpieczeń.

 / Fot. PAP/Andrzej Hrechorowicz"Duchowni uczestniczą w powszechnym systemie ubezpieczeń społecznych, a modyfikacja prawa związanego z Funduszem Kościelnym, nie wymaga zmian w konkordacie" - powiedział ks. Kloch, którego cytuje serwis Gazeta.pl.

Rzecznik episkopatu przypomniał, że duchowni zostali włączeni do systemu emerytalnego w 1989 r. Od tamtego czasu księża, którzy zatrudnieni są w ramach umowy o pracę odprowadzają składki. Za misjonarzy, siostry klauzurowe czy inne osoby duchowne niezatrudnione na mocy umowy, składki pobierane są z Funduszu Kościelnego - tłumaczy ks. Kloch.

Za "horrendalną pomyłkę" rzecznik episkopatu uznał postawienie w jednym rzędzie duchownych i prokuratorów oraz sędziów. Według niego księża i zakonnicy nie mają żadnych przywilejów emerytalnych. "Chyba, że emerytura sędziów i prokuratorów oscyluje w granicach tysiąca złotych" - dodał

Jego zdaniem strona kościelna od dawna postuluje rozmowy na temat Funduszu Kościelnego. "Ta przestarzała ustawa liczy sobie już 60 lat. Jeśli strona rządowa zdecyduje się w końcu podjąć ten temat - to jest to krok w dobrym kierunku." - stwierdził.

Ksiądz Kloch nie wspomina w swojej wypowiedzi, że księża płacą 20 proc. składki, a 80 proc. pokrywa Fundusz Kościelny. W przypadku zgromadzeń zakonnych, misjonarzy itp. fundusz pokrywa 100 proc. składki.
Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (13):

Sortuj komentarze:

Marian P.
 • Marian P.
 • 25.12.2011 23:42

Co ten biskup gada przeciez do niego to lekarz przyjeżdza. A jak moja babcia była chora to nie doczekała się operacji biedaczka a ksiądz od razu poszedł --bo jego przypadek był nagły--a mojej babci to nie?
Oszuści niedojrze że zyja za nasze pieniądze to jeszcze kłamia darmozjady -- a niech sie sami spróbója utrzymać a nie co łaska ale nie mniej niż 800 zł .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kolejne kłamstwo ? Wystarczy iść do lekarza lub na komisje ZUS. Inaczej traktuje się zakonnice, księży, a zwykłego śmiertelnika. Miałem możliwość takiego spotkania.

Komentarz został ukrytyrozwiń
wyborca Po
 • wyborca Po
 • 21.11.2011 10:04

A może rząd Donalda Tuska zechce zabrać trochę sobie to znaczy obniżyć diety posłow i senatorów o 40% cały rząd powinien też obniżyć swoje przywileje o 30% jest to bardzo mało ,ale społeczeństwo by uwierzyło że wszyscy ponoszą koszty kryzysu.Administracja ,samorządy jak Waltzowa kupuje swoim pracownikom strasznie rozbudowana administracja/drogie prezenty na święta ,czy to jest uczciwe?Posłowie mają dostać Ipony bardzo kosztowne ,do zabawy aby się.. ? .Tusku obiecałeś kiedyś zmniejszenie tych osłów do 230 i likwidację senatu i co z Twoich obietnić.Najlepiej Ci wychodzi obiecywanie gorzej z wykonaniem.

Komentarz został ukrytyrozwiń
antoni
 • antoni
 • 21.11.2011 07:56

Ks Józef Kloch jest większym kłamcą od Urbana ! Ten to dopiero pier*doli ! Teraz chłopaki noszą pod kieckami damskie rajstopy i majtasy w czerwone grochy. Zapanowała tam pederastia na całą skalę. Powstają zespoły onanizatorów. Ja pier*lę !

Komentarz został ukrytyrozwiń
antek patelmitrz
 • antek patelmitrz
 • 21.11.2011 06:46

do pracy darmozjady w czarnych kieckach,państwo oddaje wam majątki a nam nie może oddać pieniędzy z książeczek mieszkaniowych ,dlaczego kleru nie objęła dewaluacja złotego,to jest sprawa do Strasburga.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A co z normalnym opodatkowaniem dochodów?

Komentarz został ukrytyrozwiń
e
 • e
 • 20.11.2011 19:23

No bo i skąd ten "Klich" ma wiedzieć ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawe na jakiej podstawie Tusk ma zamiar znów obdarowywać księży. Zdaje się, że "odzyskali" już majątki w zamian z które otrzymali od PRL ubezpieczenia. Teraz należałoby im wstrzymać wszelkie ubezpieczenia państwowe. Istnieją przecież indywidualne możliwości ubezpieczenia się. Również dla oligarchów kościelnych. Tak więc jestem zgodny z Panią Jadwigą. Uważam ponadto, że należy odebrać wszelkie majątki kościelne bo tego wymaga duch Konstytucji majowej (z 3 maja 1792 roku) oraz bezprawne działania Mazowieckiego i Ambroziaka przy powołaniu Komisji Majątkowej. Kościół należy traktować z całą surowością jak pasera. Nie wiem na jakiej podstawie należy cokolwiek negocjować z kościołem. Powinno się zacząć reformę od członków rządu oraz posłów i senatorów. O nich Tusk chyba zapomniał?

Komentarz został ukrytyrozwiń
katoliczka
 • katoliczka
 • 20.11.2011 18:02

Panie rzeczniku jak na to, że nic nie produkujecie i nic konkretnego nie robicie to otrzymywanie emerytury samo w sobie jest przywilejem. Prosze mi wskazac jakąś grupę społeczną, która za bezczynność otrzymuje kasę od państwa?Jak księża czują się gdy zabierają pieniadze ludziom biednym, potrzebującym, posiadającym rodziny etc., którzy muszą pracować nie zawsze otrzymując zapłatę. Kler natomiast otrzymuje pieniadze od państwa nie wiadomo za co i pławi się w luksusie.Kto udowodni ile zbierają kasy za chrzty, śluby, pogrzeby, na tacę?
I jak to możliwe, że Bóg na to wszystko patrzy i pozwala na taką butę i pychę.

Komentarz został ukrytyrozwiń
gorol
 • gorol
 • 20.11.2011 17:10

odlaczyc kosciol od panstwa zroic porzadek palikocie

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.