Facebook Google+ Twitter

Rzecznik praw obywatelskich odkłada decyzję o złożeniu doniesienia do prokuratury

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-11-16 16:43

Rzecznik Praw Obywatelskich podejmie jutro decyzję o ewentualnym złożeniu doniesienia do prokuratury na postępowanie szefowej resortu zdrowia.

Janusz Kochanowski poinformował, że dziś otrzymał zaproszenie od Ewy Kopacz na spotkanie, które odbędzie się po zebraniu komitetu pandemicznego. Rzecznik dodał, że zapowiedź doniesienia do prokuratury jest formą nacisku na minister Kopacz, żeby podjęła działania w walce w celu zapobieżenia pandemii.

Janusz Kochanowski podkreślił na konferencji prasowej, że obowiązkiem państwa jest zapewnienie obywatelom możliwości skorzystania ze szczepionek, które są już dostępne w innych krajach.

- My wszyscy w demokratycznym państwie mamy prawo do wyboru, czy się zaszczepić czy nie - powiedział przyznając jednocześnie, że większość Polaków zdeklarowała, że nie chce się szczepić.

W piątek Janusz Kochanowski postawił minister zdrowia ultimatum: albo do poniedziałku podejmie ona działania zmierzające do zakupu szczepionki przeciwko grypie AH1N1 - albo Rzecznik skieruje do prokuratury doniesienie o sprowadzeniu przez szefową resortu zdrowia zagrożenia epidemiologicznego i niedopełnieniu obowiązków.

Resort zdrowia uznał wypowiedź Rzecznika za nieodpowiedzialną. Wiceminister Jakub Szulc wyjaśniał, że ministerstwo zdrowia chce otrzymać od producentów szczepionek zapewnienie, iż są one bezpieczne, a producent bierze za nie odpowiedzialność.

Dodał, że cały czas trwają negocjacje z producentami szczepionek, a wypowiedź Rzecznika można uznać za element nacisku, który szkodzi interesowi strony polskiej w tych negocjacjach.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.