Facebook Google+ Twitter

Rzecznik Praw Obywatelskich: Trzeba zmienić przepisy w sprawie klauzuli sumienia

Rzecznik Praw Obywatelskich Irena Lipowicz zapowiada, że zwróci się do ministra zdrowia w sprawie zmiany przepisów dotyczących klauzuli sumienia lekarzy.

 / Fot. PAP/Jakub KamińskiWedług Lipowicz, lekarz ma prawo do klauzuli sumienia, a pacjent do opieki zdrowotnej. Chciałaby, aby to nie lekarz, ale administracja placówki medycznej miała obowiązek informować pacjenta, gdzie można uzyskać świadczenia, którego dany lekarz nie chce wykonać z uwagi na konflikt sumienia. Lekarz miałby jednak obowiązek poinformować swojego przełożonego o skorzystaniu z klauzuli sumienia - podaje RMF za PAP.

Zmiana przepisów jest potrzebna, ponieważ obecnie "może dojść do subiektywnego przekonania, że prawo polskie stwarza z jednej strony lekarzowi możliwość skorzystania z wolności sumienia, ale poprzez nałożenie na niego obowiązku wskazania podmiotu (...), który tego świadczenia dokona, nie wykazuje tej wolności sumienia i wyznania w sposób pełny. Pacjent z kolei ma konstytucyjne prawo dostępu do legalnych świadczeń opieki zdrowotnej" - powiedziała Lipowicz na konferencji prasowej.

Propozycja Lipowicz to pokłosie sprawy dotyczącej prof. Bogdana Chazana - dyrektora szpitala św. Rodziny w Warszawie. Dyrektor, powołując się na konflikt sumienia odmówił wykonania aborcji u kobiety w 25. tygodniu ciąży. Kobieta usłyszała, że ze względu na liczne wady głowy, twarzy i mózgu, jej dziecko umrze zaraz po narodzeniu. Profesor nie wskazał również innego szpitala, w którym kobieta mogłaby przeprowadzić zabieg aborcji. Sprawę opisał tygodnik Wprost.

Lekarze i studenci medycy podpisując deklarację wiary zadeklarowali, że nie będą wykonywać zabiegów sprzecznych z ich światopoglądem. Podpisy były zbierane przez internet i w czasie jasnogórskiego spotkania pracowników służby zdrowia. Akcję zorganizowała dr Wanda Półtawska.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

To już chyba zbiorowy konflikt sumienia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.