Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

21998 miejsce

Rzecznik Praw Obywatelskich zainteresowany Puszczą Białowieską

Jak możemy wyczytać na stronie internetowej Rzecznika, Adam Bodnar zaskarżył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie decyzję ministra środowiska w sprawie aneksu do Planu Urządzania Lasu

kornikowa zaraza /Puszcza Białowieska 2016/ / Fot. Artur HampelLink do komunikatu


Jako argumenty przemawiające za wniesieniem zaskarżenia Adam Bodnar podaje między innymi "pośpiech" w sprawie zatwierdzenia aneksu do PUL.
Jak sam twierdzi, przepisy prawa gwarantują mu wpływ na wydawanie decyzji mogących negatywnie oddziaływać na otaczającą nas przyrodę a minister środowiska rozstrzygając o możliwości zwiększenia wycinki na terenie Puszczy Białowieskiej powinien był przekonać społeczeństwo o zasadności tych działań.


Zdaje się, że to główny argument rzecznika, który jednak nie wziął zupełnie pod uwagę specyfiki gospodarowania lasami, gdzie każda, nawet minimalna zwłoka w podjęciu decyzji może grozić katastrofalnymi skutkami dla środowiska przyrodniczego, zachowania zasobów naturalnych w dobrej kondycji a także wpływu tych czynników na społeczność lokalną.

Pewnym natomiast jest, że Rzecznik Praw Obywatelskich nie za bardzo pojmuje zasady akceptacji, bądź braku akceptacji aneksów Planów Urządzania Lasów.
Czy od teraz, każdy aneks do PUL a nawet sam PUL będzie przechodził przez ręce RPO?

Adam Bodnar na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich został powołany większością głosów PO, PSL oraz SLD, gdzie w sierpniu 2015 roku Senat RP przyjął tą kandydaturę.
Ciekawostkę może stanowić fakt, iż Adam Bodnar w roku 2011 został wyróżniony "Nagrodą Tolerancji" przez stowarzyszenie Lambda (stowarzyszenie promujące między innymi pośród dzieci i młodzieży szkolnej odmienne zachowania seksualne, popularnie zwane LGBT).

No to teraz czekamy jeszcze na stanowisko

- Rzecznika Praw Konsumenta
- Rzecznika Praw Pacjenta
- Rzecznika Praw Zwierząt
- Rzecznika Praw Roślin... ups... takiego nie ma
- Rzecznika Praw Rodziców
- Rzecznika Praw Bezrobotnych
- Rzecznika Praw Bezdomnych
- Rzecznika Praw Niepełnosprawnych,

gdyż z pewnością każdy z nich będzie miał w sprawie Puszczy Białowieskiej coś do powiedzenia.

Na koniec zostawiłem sobie poproszenie o zdanie Rzecznika Praw Dziecka, gdyż te jak wiemy, zaprowadzone do puszczańskich lasów bez ogródek powiedzą, czy król jest ubrany, czy może jednak jest nagi.

.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.