Facebook Google+ Twitter

Rzecznik Praw Opozycji

Chyba jakoś wszystkim umknęło – a szkoda – że od kilku dni mamy w Polsce nowy urząd. Nazywa się Rzecznik Praw Opozycji, wybierany jest w wyborach powszechnych na kadencję 5-letnią. Dodać należy, że funkcję tę zawsze sprawuje Prezydent RP.

Prezydent Lech Kaczyński / Fot. Archiwum Kancelarii Prezydenta RPSłowa ministra Kownackiego we wtorkowych „Faktach” TVN nie pozostawiają wątpliwości. Prezydent to obrońca opozycji, musi powstrzymywać rząd i złe ustawy. Jest więc zarazem Rzecznikiem Praw Opozycji, czy to się komuś podoba, czy nie. Nie wiadomo, czy jest to odpowiedź na zaproszenie premiera Tuska do dyskusji o zmianie Konstytucji. Tak czy inaczej zdaje się, że Konstytucja właśnie została zmieniona. Od wtorku znajduje się w niej nowy, tajny artykuł. Nikt jeszcze nie zna jego brzmienia, ale może wyglądać mniej więcej tak:

Art. 244.
1. Rzecznik Praw Opozycji jest wybierany przez Naród w wyborach powszechnych, równych, bezpośrednich i w głosowaniu tajnym.
2. Rzecznik Praw Opozycji jest wybierany na 5-letnią kadencję. Rzecznikiem Praw Opozycji jest zawsze Prezydent RP.
3. Rzecznik Praw Opozycji strzeże Prawa i Sprawiedliwości w państwie, broni interesów opozycji i walczy z dyktaturą większości.
4. Największym wrogiem Rzecznika Praw Opozycji jest koalicja rządząca lub Platforma Obywatelska RP, jeśli ta ostatnia nie jest w koalicji rządzącej.
5. Wobec kluczowych ustaw koalicji rządzącej, z którymi nie zgadza się opozycja, Rzecznik Praw Opozycji winien stosować weto.
6. Rzecznik Praw Opozycji ma prawo przesłuchiwać ministrów koalicji i/lub członków Platformy Obywatelskiej RP, w dźwiękoszczelnej kabinie ze sprzętem nagrywającym i aparaturą antypodsłuchową.
7. Rzecznik Praw Opozycji nie może wywodzić się z tej samej partii co urzędujący premier, chyba że jest jego bratem bliźniakiem.W ten oto szczytny sposób prezydent Kaczyński będzie walczyć z dyktaturą większości. Pozostanie gwarantem praw ugrupowań, które miały tego pecha, że nie załapały się do koalicji. Bo jak trzeba, to nawet z SLD można się, przy dobrym trunku, dogadać. Nie zapominajmy zresztą, że wybrany w demokratycznych wyborach Lech Kaczyński wciąż reprezentuje większość narodową, która – jak zauważył poseł Kuchciński – jest dziś przecież w opozycji.

Prezydent, choć formalnie jest Rzecznikiem Praw Opozycji dopiero od wtorku, obowiązki skrupulatnie wypełniał od dłuższego czasu. Efekty są nie do przecenienia – ustawa medialna, pakiet ustaw zdrowotnych i kilka innych już wylądowało w koszu. Za chwilę ten sam los może spotkać nowy projekt emerytur pomostowych. Rzecznik dba o interesy każdej mniejszości, dlatego solidarnie z 56 posłami PiS spojrzał krytycznym okiem nawet na traktat lizboński i do dziś go nie podpisał.

Rzecznik Praw Opozycji vel Prezydent RP czasem się jednak zapominał i nie wspierał opozycji. Że forsował ustawę lustracyjną, nie zgadzał się z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego? Cóż, rzecznik też człowiek, słabsze chwile każdemu się zdarzają. I tylko dziwny, przedziwny zbieg okoliczności sprawił, że było to za rządów PiS. Naprawdę nic więcej.

Czekamy na odpowiedź ze strony koalicji. Pewnie zaraz dowiemy się, że powołano Rzecznika Praw Rządu. Bukmacherzy już spekulują, że największe szanse na to stanowisko ma marszałek Sejmu Bronisław Komorowski. Opozycja też to przewidziała, dlatego sprytnie chce go w ostatniej chwili odwołać. A to przebiegłe kreatury. W końcu mają swojego rzecznika, to teraz mogą wszystko. No, prawie wszystko.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Nie wiem, czy m wolno, ale tym, którym podoba się ten artykuł polecam lekturę mojego artykułu w Interii360 "Referendum w sprawie prezydenta". Wystarczy poszukać pod tagiem "społeczeństwo"

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobre :) z humorem

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak mowił Wałęsa (cyt. z pamieci)- Kaczyńscy to nieszczeście dla kraju i trzeba to jakos przetrwać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

oj, lechu (ten od czarownicy, nie od kota) jest taki przewidywalny..., ale bitwa buldogow pod dywanem (Kownacki-Kamiński) totalnie go pgrąży, przecież oni wypolwiadają się w ogóle nie znając spraw, ani stanowiska swojego pryncypała, [po prosu kto lepiej w nastrój pana i władcu trafią i głębiej w d.. wlazą...
a co do Komorowskiego, nie pierwszy i nie ostatni raz... powodzenia życzę ;P

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.