Facebook Google+ Twitter

Rzecznik PSL: Premier Tusk jest skazany na premiera Pawlaka

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2012-02-27 19:46

– Koalicja musi zawrzeć porozumienie. Na pewno zależy na nim i premierowi Tuskowi i premierowi Pawlakowi. – podkreśla rzecznik ludowców, Krzysztof Kosiński. Czy PSL ustąpi? Czy nowi ministrowie rządu kwalifikują się do dymisji?

www.iktomaracje.pl / Fot. Adrian DąbrowskiKarol Darmoros, iktomaracje.pl: To największy kryzys w historii koalicji?

Krzysztof Kosiński, rzecznik PSL: Na pewno kwestia podniesienia wieku emerytalnego budzi wiele kontrowersji. Nie tylko tych politycznych, ale również społecznych. Dlatego można uważać to za największy sprawdzian koalicji PO-PSL. Natomiast doświadczenie wspólnych rządów pokazuje, że w trudnych momentach potrafiliśmy dojść do porozumienia. W poprzedniej kadencji takim przykładem kompromisu była kwestia podwyższenia podatku VAT. Platforma na początku mówiła „nie” dla wszystkich kontrpropozycji, my jako PSL proponowaliśmy, by zmniejszyć stawkę tego podatku na
żywność, przy podwyższeniu na inne artykuły. W tej kadencji mamy przykład rezerwy oświatowej, miała być ona zmniejszona początkowo o 0,35%, ale dzięki sprzeciwowi PSL rezerwa została ostatecznie zmniejszona o 0,2%. Podobnie było w przypadku składki zdrowotnej dla rolników. Dlatego w przypadku reformy emerytalnej, mamy nadzieję, że uda się znaleźć kompromis.

Jednak na razie poza wolą, wyrażoną przez premiera Tuska i wicepremiera Pawlaka, żadnych konkretnych ustępstw zarówno z jednej, jak i drugiej strony nie ma. Wydaje się, że obaj panowie okopali się na swoich pozycjach. Na jakie ustępstwa może pójść PSL?

Przede wszystkim musimy ze sobą rozmawiać. Trwają spotkania, dziś wieczorem
kolejne z nich. To nie jest tak, że to są tylko pewnego rodzaju konsultacje dla konsultacji, a i tak w ostatecznej wersji pozostaniemy na własnym, pierwotnym stanowisku. Na pewno nie. Po to są te rozmowy, by wypracować porozumienie. Trudno teraz spodziewać się, że najpierw przekażemy rozwiązania kompromisowe mediom, a dopiero później rozmawialibyśmy z koalicjantem. Po to są te spotkania, by właśnie tam opracować wspólną wersję tej reformy.

To może inaczej. Jaki będzie ten graniczny, ostateczny postulat? Dokąd może się posunąć PSL, by pozostać koalicjantem PO?

Można też zapytać Platformę do jakiego momentu może ustąpić, żeby pozostać naszym koalicjantem.

Ale to Donald Tusk rozdaje karty…

Nie stawiałbym takich pytań. Podkreślam, że koalicja musi zawrzeć porozumienie. Na pewno zależy na nim i premierowi Tuskowi, i premierowi Pawlakowi. Pierwszorzędną rolę odgrywają w tej sprawie spotkania liderów, gdzie zostanie wypracowany, mam nadzieję, kompromis. Także po to szef rządu spotyka się z nami.

Profil iktomaracje.pl na Facebooku –
B.G.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

koalicjant
  • koalicjant
  • 28.02.2012 12:01

Premier Tusk jest tak związany z premierem Pawlakiem jak karmione piersią dziecko, związane jest z matką. Premier Pawlak może nie kocha premiera Tuska ale jest przy korycie trzymanym przez premiera Tuska, a o to koryto właśnie chodzi ! Płaćmy podatki, duże podatki bo oni potrzebują coraz więcej i więcej. A wykarmić te wszystkie Schetyny, Niesiłowscy, Kopaczowe, Nowaki... A Komorowscy.. to trzeba dużej kasy. Ile mamy długu ? 300mld ? Po co o tym mówić.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.