Facebook Google+ Twitter

Rzecznikowi Sokołowskiemu, ku pamięci

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2009-07-22 22:43

Do udzielenia komornikowi pomocy lub tzw. asysty, wg polskiego prawa upoważnione są tylko i wyłącznie konkretne organa państwowe podległe ministrowi spraw wewnętrznych i administracji, bądź premierowi. Ochroniarzom tego nie wolno.

Słuchając, oglądając i czytając doniesienia różnego rodzaju mediów, codziennie doznaję swego rodzaju szoku, związanego z nagminnością przypadków łamania prawa, w wykonaniu organów i instytucji, które na straży prawa, na podstawie obowiązujących ustaw, stać muszą, lub prawa skrupulatnie przestrzegać.

To, czego świadkami
dzięki TV -
byliśmy wszyscy w dniu 21 lipca 2009 roku, jak w soczewce skupiło wszelkie ułomności polskiego systemu prawnego, wykazało kompromitujące braki w wiedzy prawniczej osób, które z racji pełnionych funkcji, określone przepisy prawa winne mieć w przysłowiowym małym palcu.

Wczorajsza akcja wynajętych przez komornika służb porządkowych, jak również postawa i zachowanie się przybyłych na miejsce funkcjonariuszy warszawskiej policji, woła o pomstę do nieba. Zgodnie z obowiązującym w tej materii prawem (kodeks postępowania cywilnego, ustawa o Policji, ustawa o komornikach sądowych i egzekucji, ustawa o ochronie osób i mienia, jak również przepisy wykonawcze do tych ustaw), sposób działania komornika na miejscu egzekucji, warunki i zakres policyjnej asysty, oraz możliwość dobrania do egzekucji konkretnych osób, jest bardzo precyzyjnie w tych przepisach określony i możliwość korzystania z określonych form udziału w egzekucji osób innych niż komornik, nie powinna budzić żadnych i niczyich wątpliwości.

Iwona Karpiuk-Suchecka, rzecznik Krajowej Rady Komorniczej w rozmowie z dziennikarzami twierdzi, w sprawie zatrudnienia firmy ochroniarskiej, że: Mamy prawo przybrać osoby, które zapewnią mu wykonanie czynności. Wiedzieliśmy, że w hali jest wiele boksów, a w nich towar, który trzeba było zabezpieczyć. Zaangażowanie ochroniarzy było naszym zdaniem celowe.

A mnie wydaje się dziwne, że rzecznik KRK takie wierutne bzdury opowiada, albowiem z przepisów kodeksu postępowania cywilnego wynika, że komornik może przybrać określone osoby, ale jedynie w celu zabezpieczenia prawidłowego (od strony technicznej) przebiegu egzekucji
i zabezpieczenia rzeczy ruchomych znajdujących się w obiekcie objętym egzekucją, które to przedmioty jednakże egzekucji nie podlegają.

Może więc komornik zamówić sobie firmę ochroniarską, która na czas egzekucji pomagać będzie komornikowi np. w składowaniu rzeczy ruchomych, które z obiektu będącego przedmiotem egzekucji należy usunąć. Pracownicy ochrony mogą być również wynajęci do fizycznej ochrony obiektu na czas, gdy znajduje się on w dyspozycji komornika, aby zapobiec ewentualnym zniszczeniom lub innym przestępczym działaniom osób trzecich. I tylko w takich przypadkach, pracownicy firmy ochroniarskiej, wynajętej przez komornika, mają obowiązek realizować zadania określone w art. 2 i 3. Ustawy o ochronie osób i mienia, polegających na stałej lub doraźnej ochronie fizycznej obiektu, poprzez działania zapobiegające przestępstwom i wykroczeniom przeciwko mieniu znajdującemu się w chronionym obiekcie, a także przeciwdziałające powstawaniu szkody wynikającej z tych zdarzeń oraz niedopuszczające do wstępu osób nieuprawnionych na teren chroniony.

I tylko w przypadku tak rozumianej ochrony, pracownicy firmy ochroniarskiej mogą stosować, zgodnie z art. 36 pewne quasi policyjne formy działania polegającego na stosowaniu ściśle określonych form przymusu bezpośredniego, w przypadku zagrożenia dóbr powierzonych ochronie lub odparcia ataku na pracownika ochrony i tylko w takich przypadkach może użyć siły fizycznej (chwyty), kajdanek, pałki, paralizatora, broni gazowej lub ręcznego miotacza gazu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.