Facebook Google+ Twitter

"Rzeczpospolita" - Auschwitz. Policja zwróci się o pomoc do Szwedów

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-12-23 07:43

Polscy śledczy chcą zwrócić się do szwedzkiej policji o pomoc prawną w sprawie kradzieży napisu nad bramą do byłego obozu koncentracyjnego w Auschwitz - informuje "Rzeczpospolita".

Wiele wskazuje na to, że zleceniodawca kradzieży napisu "Arbeit macht frei" mieszka właśnie w tym kraju. Trop szwedzki potwierdzają zeznania dwóch z pięciu zatrzymanych, którzy mieli zmierzać na spotkanie ze szwedzkim pośrednikiem w transakcji.

Prokuratorzy nie wykluczają, że tajemniczy Szwed był tylko pośrednikiem, a skradziony napis miał trafić do osoby trzeciej. Wynajęci w Polsce złodzieje mieli zainkasować za kradzież po pięć tysięcy złotych.

Wczoraj na terenie muzeum przeprowadzono wizję lokalną. Według wstępnych ustaleń, złodzieje nie byli przygotowani do akcji. Na przykład nie wiedzieli, że do odkręcenia napisu będą potrzebować drabiny, dlatego na teren muzeum weszli dwukrotnie. Większość z nich nie zdawała sobie sprawy, jak wielką wartość ma demontowany napis. W muzeum Auschwitz znaleźli się dopiero pierwszy raz w życiu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.