Facebook Google+ Twitter

Rzeczpospolita blogowa

Internet to potężne medium. Nie zapominają o tym politycy, dziennikarze oraz znawcy różnych innych dziedzin. Obecnie bloga po prostu wypada mieć. Dowiedz się, kto znany bloguje i co możesz znaleźć w internetowych pamiętnikach.

Okładka książki Krystyny Jandy pt. Blog to nic innego, jak dziennik prowadzony przez internautę na stronach www. W Polsce blogi na dobre zagościły w połowie 2000 roku. Serwis nlog.org informuje, że jest pierwszym w naszym kraju bezpłatnym systemem umożliwiającym prowadzenie internetowego pamiętnika. Z czasem powstawały kolejne serwisy, a dzisiaj każdy szanujący się portal ma w swoich opcjach także pisanie bloga. Niegdyś można było odnieść wrażenie, że taki publiczny notatnik, to nic innego, jak zabawa – głównie dla dzieci. Bieżący rok to jednak nowa “era” tego zjawiska. Internetowe pamiętniki zakładają już nie tylko nastolatki, ale także osoby znane, poważane. Wśród nich politycy, dziennikarze oraz znawcy różnych zagadnień.

Latem tego roku pisać zaczął Kazimierz Marcinkiewicz, obecnie p.o. prezydenta Warszawy. Wydarzenie to obiło się szerokim echem w polskich mediach. Do dzisiaj prywatną stronę ekspremiera odwiedził prawie milion osób.

Sukces ten skłonił do dzielenia się swoimi przemyśleniami wielu innych polityków. Blogują m.in. Wojciech Wierzejski (LPR), Waldemar Pawlak (PSL), prof. Joanna Senyszyn (SLD), Ryszard Czarnecki (Samoobrona), Tomasz Szczypiński (PO). Krótko mówiąc – przedstawiciele wszystkich liczących się w Polsce opcji politycznych.

W tyle nie pozostają także dziennikarze. Spostrzeżeniami dzielą się z nami m.in. Jacek Pałasiński, Igor Janke, Agata Passent, Janina Paradowska, Daniel Passent, Ewa Milewicz, Piotr Zaremba, Dominika Wielowieyska.

Popularnością cieszy się także internetowy dziennik aktorki Krystyny Jandy.

Co znajdziemy na tego typu blogach? Autorzy często zaskakują bezpośredniością. W pierwszym wpisie Kazimierza Marcinkiewicza czytamy m.in. "I’m 47. Can I dance? Yes, I can, I need, I love. (...) Tak jak w SPATiFie, dawno się nie wybawiłem. Bardzo krótka, ale jednak kapitalna dawka wolności. (...) Sporo ładnych i świetnie tańczących dziewczyn. To zawsze cieszy". Kto by się spodziewał, że premier w wolnym czasie lubi potańczyć?

A jak zaczynał poseł Wojciech Wierzejski? "(...) Będę też pisał o sprawach czasem prywatnych, osobistych, by być lepiej poznany przez tych, którzy się tego po mnie spodziewają. Nie jestem jednak ekshibicjonistą i żadnych wynurzeń o pożyciu seksualnym, czy o moich intymnych sprawach niech nikt nie oczekuje. (...) Bez specjalnego upoważnienia ze strony mojej ukochanej Żony nic intymnego nie podam". Ot, zwierzenie zasadniczego posła LPR.

Waldemar Pawlak z PSL ostatnio na bieżąco informuje o rozmowach koalicyjnych z PiS, jego wątpliwościach i zamiarach. Często wykazuje się wysmakowanym poczuciem humoru.

Krystyna Janda swój dziennik prowadzi już od dawna. Pisze o rzeczach najróżniejszych. Zarówno prywatnych, jak i zawodowych. To właśnie z jej strony dowiedzieć się można, jak wygląda budowa jej własnego teatru Polonia. Do tego wiele zdjęć, motto na dany dzień. Warto dodać, że blog ten został wydany także w formie "papierowej", jako książki ("www.małpa.pl" oraz "www.małpa2.pl"). Świadczy to nie tylko o popularności tego pamiętnika, ale także o tym, że autorka faktycznie ma nam coś do przekazania.

Nic nie wskazuje na to, by trend ten miał zaniknąć. W momencie, kiedy coraz więcej Polaków ma stały dostęp do internetu, medium to jest najwygodniejszą i najszybszą formą "wyrażania siebie”.

Najlepszym dowodem na to jest założony niedawno blog redakcji Wiadomości24.pl, z którego czytelnicy mogą się dowiedzieć nie tylko o sprawach stricte dziennikarskich, ale także o tych prywatnych, codziennych.

Jeszcze chwila, a posiadanie bloga przez osobę publiczną, będzie czymś oczywistym. Czy to dobrze? Pewnie tak. Gdyby nie te dzienniki, mało kto miałby pojęcie o prywatnym życiu i tym, co dana osoba myśli na dany temat. Internet to miejsce dla każdego. Wystarczy trochę inwencji i samozaparcia. A co najważniejsze - informacje te zdobywamy z własnej, nieprzymuszonej woli. Kiedy tylko chcemy. Wystarczy "klik" i już.

Odnośniki do wymienionych w artykule blogów:

Kazimierz Marcinkiewicz - http://kmarcinkiewicz.blog.onet.pl / Wojciech Wierzejski - http://wierzejski.blog.onet.pl / Waldemar Pawlak - http://waldemarpawlak.blog.onet.pl / prof. Joanna Senyszyn - http://senyszyn.blog.onet.pl / Ryszard Czarnecki - http://ryszardczarnecki.blog.onet.pl / Tomasz Szczypiński - http://tszczypinski.blog.onet.pl / Jacek Pałasiński - http://palasinski.blog.onet.pl / Igor Janke - http://igorjankepost.blog.onet.pl / Agata Passent - http://agatapassententer.blog.onet.pl / Janina Paradowska - http://paradowska.blog.polityka.pl / Daniel Passent - http://passent.blog.polityka.pl / Ewa Milewicz - http://ewamilewicz.blox.pl / Piotr Zaremba - http://newsweek.redakcja.pl/blogi/blog.asp?AutorBloga=P_Zaremba / Dominika Wielowieyska - http://dominikawielowieyska.blox.pl / Krystyna Janda - http://www.krystynajanda.net / Redakcja Wiadomości24.pl - http://www.wiadomosci24.pl/blog

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Drogi Mirosławie, nie jestem pewien, czy ktoś posiada "blog", czy "bloga", ale ogólnie przyjęło się, że ta druga forma jest również właściwa. Największy polski serwis blogowy w tej chwili - Blog Onet.pl - proponuje nam założenie BLOGA. Zresztą, chyba każdy portal i serwis tak to ujmuje. Tym się zasugerowałem. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Treści zamieszczane w blogach NIEKTÓRYCH osób "z pierwszych stron gazet" są doprawdy żenujące...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zajawka - *Obecnie bloga po prostu wypada mieć* - jednak w bierniku *blog* (mieć blok, faks, książkę, słownik)
* także pisanie bloga* - raczej *blogu* (także bloku, smogu, głogu, trudu).
Rzeczywiście, niech każdy Polak założy swój prywatny blog (nie - swojego prywatnego bloga).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.