Facebook Google+ Twitter

"Rzeczpospolita" - CD zastąpi protokolanta

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-01-28 07:27

Jeszcze w tym roku sale sądowe na obszarze dwóch apelacji mają być wyposażone w sprzęt audio - wideo do nagrywania rozpraw. Jak informuje "Rzeczpospolita" w tegorocznym budżecie przeznaczono na ten cel 40 milionów złotych.

W 2011 roku w sprzęt mają być wyposażone sale w czterech kolejnych apelacjach, a w 2012 jeszcze w pięciu. Ustawa ma wejść w życie w połowie roku. "Rzeczpospolita" wyjaśnia, że w sumie programem, który będzie kosztował 250 milionów złotych, ma zostać objętych 4000 sal (wszystkich jest prawie 4400).

Dziennik wyjaśnia, że od lat wiadomo, iż protokoły często nie oddają rzeczywistego przebiegu rozpraw - zarówno w małych jak i głośnych procesach. W praktyce świadek zeznaje, a sędzia dyktuje protokolantowi opracowane fragmenty zeznania.


Jak czytamy w "Rzeczpospolitej" elektroniczne protokołowanie ma być wszędzie tam, gdzie to technicznie możliwe. Próby wykazały, że rozprawa z audio - wideo jest o 1/3 krótsza niż tradycyjna. Jednak, z drugiej strony, sporządzenie transkrypcji jednej godziny zapisu audio - wideo na papier zajmuje protokolantowi 4 godziny. Dlatego na papier przekładane będą niezbędne fragmenty, a nie całość.

Część sędziów obawia się, że nowe zasady mogą być niebezpieczne, ich zdaniem mogą one umożliwić przekłamanie protokołu czy wręcz zniszczenie nagrań.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.