Facebook Google+ Twitter

"Rzeczpospolita" Fiskus w fundacji ojca Rydzyka

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-11-09 07:36

Warszawska skarbówka wznowiła postępowanie podatkowe wobec fundacji Lux Veritatis, powiązaną z ojcem Tadeuszem Rydzykiem - dowiedziała się "Rzeczpospolita".

Ponowną kontrolę podatkową wszczął Urząd Skarbowy Warszawa-Wola. To jemu podlega fundacja Lux Veritatis, mająca siedzibę w tej dzielnicy. Jak czytamy w "Rzeczpospolitej", fiskus uznał, że istnieją nowe okoliczności, które ostatecznie wykażą, czy Fundacja Lux Veritatis powinna zwrócić Skarbowi Państwa prawie 4,5 miliona złotych.

W lipcu gazeta pisała, że Urząd Kontroli Skarbowej w Białymstoku, który przez wiele miesięcy analizował przepływy finansowe między zakonem - Warszawską Prowincją Redemptorystów - a Fundacją Lux Veritatis, należącą do ojca Tadeusza Rydzyka, dyrektora Radia Maryja i założyciela Telewizji "TRWAM". Kontrola wykazała, że fundacja powinna zwrócić fiskusowi 4,3 miliona złotych VAT.

Dziennik wyjaśnia, że chodzi o ponad 20-milionową pożyczkę, której cztery lata temu zakon redemptorystów udzielił Lux Veritatis. Za te pieniądze fundacja rozbudowała kampus należący do związanej z Rydzykiem Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.
Białostocki UKS zwrócił uwagę, że fundacja nie oddała pożyczki, a po zakończeniu inwestycji nowe nieruchomości przekazała na własność redemptorystom, już jako darowiznę. Przy czym odliczyła sobie VAT od inwestycji w tej wysokości. "Rzeczpospolita" ustaliła, że kontrolerzy uznali, iż do odliczenia fundacja nie miała prawa, a zatem kwotę podatku powinna zapłacić.

Gazeta przypomina, że dwa lata temu sprawę badał urząd skarbowy na Woli, jednak wtedy niczego nie zauważył, gdyż nie sprawdzał skąd pochodziły pieniądze na budowę. Teraz jeszcze raz przeanalizuje przepływy.


"Rzeczpospolita"

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.