Facebook Google+ Twitter

"Rzeczpospolita" - Jak PO walczy z korupcją

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-10-03 07:25

"Rzeczpospolita" pisze, że Platforma Obywatelska potajemnie pracuje nad zmianami dotyczącymi oświadczeń majątkowych polityków. Pomysłodawcą nowelizacji ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora jest marszałek Sejmu Bronisław Komorowski z Platformy.

Według informacji "Rzeczpospolitej" Komorowski konsultował założenia nowelizacji z prezydium Sejmu i ma zielone światło od innych partii dla proponowanych zmian. Po ich wprowadzeniu parlamentarzystom może być łatwiej ukrywać informacje o dochodach - w tym na przykład pożyczkach od osób prywatnych.

Minister do spraw walki z korupcją Julia Pitera propozycjami, które zakłada projekt Komorowskiego, jest zdumiona. - Nie znam takiego projektu i nie wyobrażam sobie, by mógł zostać zrealizowany - mówi "Rzeczpospolitej".

Pitera propozycję utajniania informacji o pożyczkach uznaje za zagrożenie. Podkreśla, że jawność tego typu informacji ma chronić politykę przed nieformalnymi wpływami. Zdaniem minister do spraw korupcji, jeśli funkcjonariusz publiczny zaciągnął gdzieś pożyczkę, jawność takiego zobowiązania zabezpiecza przed możliwością działania na rzecz pożyczkodawcy, w tym podejmowania decyzji czy też rozwiązań dla niego korzystnych, w zamian za umorzenie czy też zmniejszenie zobowiązania.

Szczegóły w "Rzeczpospolitej".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.