Facebook Google+ Twitter

"Rzeczpospolita" - Jaka przyszłość lustracji?

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-01-19 09:35

Z sondażu GfK Polonia dla "Rzeczpospolitej" wynika, że aż 59 procent Polaków uważa, że Biuro Lustracyjne Instytutu Pamięci Narodowej powinno nadal istnieć. Likwidacji jednostki zajmującej się weryfikacją prawdziwości oświadczeń lustracyjnych składanych przez osoby publiczne chce PO.

Biuro miałoby przestać istnieć, ponieważ Platforma chce jak najszerzej otworzyć archiwa przed obywatelami. Partia pracuje już nad odpowiednimi zmianami w prawie. Materiały IPN miałyby być powszechnie dostępne, co ma być realizacją wyborczych zapowiedzi PO.

Okazuje się jednak, że w sprawie udostępniania materiałów IPN Polacy są podzieleni prawie po połowie: 46 procent opowiada się za publikacją teczek SB w internecie, podczas gdy 49 procent jest przeciwnego zdania. A o takim właśnie rozwiązaniu myśli PO.

Polacy mają również rozbieżne opinie w kwestii, jakie materiały z teczek SB powinny być ogólnie dostępne. Najwięcej, bo 34 procent respondentów uważa, że teczki można udostępnić, ale bez informacji na tematy wrażliwe.

Jest jednak kwestia, w której panuje zgoda. Większość z nas, bo aż 78 procent uważa, że osoby które współpracowały z SB nie mogą pełnić funkcji publicznych. Przeciwnego zdania jest jedynie 18 procent badanych.

Telefoniczny sondaż na próbie 500 dorosłych osób instytut GfK Polonia przeprowadził wczoraj.
Szczegóły w "Rzeczpospolitej".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.