Facebook Google+ Twitter

"Rzeczpospolita": Leszek Czarnecki współpracował z SB

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-07-01 14:45

Jeden z najbogatszych Polaków, Leszek Czarnecki, jako osiemnastolatek rozpoczął współpracę z SB. Był za nią wynagradzany - donosi "Rzeczpospolita" na swoich stronach internetowych.

Dziennik powołuje się na dokumenty, które znajdują się na mikrofilmach w Instytucie Pamięci Narodowej. Wynika z nich, że Leszek Czarnecki, trzeci na liście najbogatszych Polaków tygodnika "Wprost", przez co najmniej sześć lat współpracował z PRL-owskimi służbami specjalnymi.

"Rzeczpospolita" cytuje raport jednego z funkcjonariuszy SB. Napisał on w nim, że od sierpnia 1980 roku, kiedy Czarnecki został zwerbowany, "dostarczał pisemne i ustne informacje dotyczące między innymi wybranych osób i rodzin, środowiska studenckiego i naukowego. Składał miedzy innymi relacje ze spotkań i działalności Niezależnego Związku Studentów, z przebiegu strajków na terenie Politechniki Wrocławskiej, w których osobiście uczestniczył".

Z informacji Rzeczpospolitej" wynika, ze podczas niespełna trzyletniej współpracy Czarnecki przekazał SB ponad 90 informacji "wykazując dużą aktywność i inicjatywę operacyjną". Według gazety, biznesmen działał najpierw jako TW "Ernest", a potem - Kontakt Operacyjny wywiadu "Ternes".

W 1982 roku Czarnecki został przejęty przez Departament I SB (wywiad). Planował bowiem kilkuletni wyjazd do Stanów Zjednoczonych, który jednak ostatecznie nie doszedł do skutku. Wywiad stopniowo zaprzestawał z nim kontaktu i ostatecznie w 1986 roku przekazał go ponownie SB we Wrocławiu. Jak podaje "Rzeczpospolita", nie wiadomo, czy potem Czarnecki miał jakiekolwiek kontakty z PRL-owskimi służbami, ponieważ nie zachowały się żadne materiały na ten temat.

Artykuł

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.