Facebook Google+ Twitter

"Rzeczpospolita" - Miliony za grunty odebrane w PRL

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-09-17 07:24

Coraz więcej osób ubiega się o odszkodowanie za działki zabrane przez państwo w PRL. Samorządy mają problem, skąd wziąć na to pieniądze - pisze "Rzeczpospolita".

Przed 1989 rokiem władze zabierały obywatelom grunty, nie zważając na przepisy prawa. Dawni właściciele dostali za to rażąco niskie rekompensaty lub nie otrzymali ich wcale. Teraz chcą odszkodowań.

"Rzeczpospolita" pisze, że wiele decyzji w sprawie odszkodowań z tamtych lat zostaje unieważnionych. Wówczas staje się konieczne zwaloryzowanie odszkodowania. Według gazety, dawni właściciele nie występują o zwrot wywłaszczonej nieruchomości, ale o waloryzację przyznanej w PRL rekompensaty.

"Rzeczpospolita" pisze, że w samej Gdyni zgłoszono roszczenia na 60 milionów złotych. Od kilku lat obowiązują przepisy, które podniosły wysokość odszkodowań. Dlatego Unia Metropolii Polskich domaga się przywrócenia dawnych przepisów. Chce, żeby wysokość rekompensat ustalać według wartości zabranych działek z dnia wywłaszczenia, a nie - jak obecnie - według bieżących cen.

Więcej na ten temat w "Rzeczpospolitej".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.