Facebook Google+ Twitter

"Rzeczpospolita" o przeszłości abp Kowalczyka

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-01-08 10:05

"Rzeczpospolita" pisze, że informacje od obecnego nuncjusza papieskiego Józefa Kowalczyka zbierał ten sam oficer, który rozpracowywał ojca Konrada Hejmo. Dziennik dotarł do dokumentu z informacjami zebranymi od duchownego przez oficera wywiadu.

Kontakt Informacyjny „Cappino” to "źródło sprawdzone. Informacja wiarygodna" - czytamy w dokumentach, o których pisze "Rzeczpospolita". Właśnie pod takim kryptonimem został zidentyfikowany obecny nuncjusz.

Dziennik dotarł do szyfrogramu, który relacjonuje informacje przekazane przez Kontakt Informacyjny „Cappino” oficerowi o pseudonimie Pietro. Jak ustaliła „Rzeczpospolita" dokumentu tego nie znał zespół ekspertów, który w wydanym wczoraj komunikacie stwierdził, "że istniejące materiały nie zawierają żadnych przesłanek wskazujących na współpracę księdza prałata Józefa Kowalczyka z organami bezpieczeństwa PRL". Szyfrogram dotyczy przygotowań do wizyty Jana Pawła II do której doszło w czerwcu 1983. „Cappino” relacjonował między innymi różnicę zdań wśród polskich hierarchów co do programu wizyty papieża.

"Rzeczpospolita" zauważa, że arcybiskup Józef Kowalczyk rozmawiając z oficerem wywiadu nie musiał mieć świadomości, że pracuje on dla MSW. "Pietro" rezydent PRL-owskiego wywiadu występował jako pracownik polskiej ambasady.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.