Facebook Google+ Twitter

"Rzeczpospolita" Polacy boją się, że Unia zastąpi rząd

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-11-10 07:21

Polacy uważają, że najpoważniejszym zagrożeniem dla niepodległości naszego kraju jest przejmowanie przez UE uprawnień polskich władz - pisze "Rzeczpospolita".

Socjolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego dr Jarosław Flis, komentując wyniki sondażu, zauważa, że Polacy zaczynają dostrzegać minusy członkostwa w Unii Europejskiej. Jego zdaniem, coraz częściej dostrzegamy, że o wielu sferach naszego życia decydują unijni urzędnicy, których decyzje są dla nas niezrozumiałe. Socjolog dodaje, że takie sytuacje jak wyrok Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, który opowiedział się przeciwko wieszaniu krzyży w szkołach, mogą tylko zwiększać polski sceptycyzm i przekonanie o ograniczaniu przez europejskie instytucji naszej suwerenności.

Natomiast profesor Andrzej Szpociński, socjolog z Collegium Civitas zwraca uwagę, że niepodległość i naród są wciąż wartościami bardzo cenionymi przez Polaków. Przypomina inne badania, z których wynika, że niemal 90 procent obywateli byłoby gotowych oddać życie za Polskę, gdyby zaszła taka potrzeba.

Z kolei profesor Zdzisław Krasnodębski, socjolog z UKSW, podkreśla, że wyniki sondażu pokazują, iż dzisiejsza propaganda sukcesu, dotycząca UE, naszej gospodarki i elit politycznych jest mimo wszystko sceptycznie traktowana przez społeczeństwo.

"Rzeczpospolita"

Wybrane dla Ciebie:


Tagi:


Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.