Facebook Google+ Twitter

"Rzeczpospolita" postuluje: czekamy na Cyfrową Polskę 2.0

Redakcja "Rzeczpospolitej" postanowiła nie czekać dłużej na kolejne puste zapowiedzi i niespełnione obietnice polskich władz w sprawach rozwoju nowych technologii. W swoim artykule pod tytułem "Cyfrowa Polska 2.0 czy pała z e-państwa", redaktor naczelny gazety wysuwa sześć rzeczowych postulatów pod adresem władz.

Redakcja dziennika "Rzeczpospolita" na ul. Prostej w Warszawie / Fot. Wistula, GNU1.2Redakcja "Rzeczpospolitej" postanowiła nie czekać dłużej na kolejne puste zapowiedzi i niespełnione obietnice polskich władz w sprawach rozwoju nowych technologii. W swoim artykule pod tytułem "Cyfrowa Polska 2.0 czy pała z e-państwa", redaktor naczelny gazety wysuwa sześć rzeczowych postulatów: "Zrównanie VAT na wydania elektroniczne i papierowe, zaostrzenie kar za kradzież własności intelektualnej, likwidacja prawa prasowego, cyfryzacja urzędów i bibliotek do 2013r., powołanie sądu patentowego, otwarcie publicznych baz danych".

Jak pisze Tomasz Wróblewski, "Nasza czwartkowa pierwsza strona jest protestem. (...) Formułujemy postulaty. Sześć punktów łatwych do spełnienia i zapamiętania. Bez nich nie mamy co myśleć o skracaniu dystansu cywilizacyjnego do liderów. Media zamiast się digitalizować, iPadować, będą cofać się w czasie, formie i przypominać gazety z poprzedniej epoki".

Naczelny "Rz" wypomina także obietnice innowacyjnych zmian: chipowe dowody osobiste, ePUAP (system mający skrócić kolejki w urzędach) czy P2 (zinformatyzowanie służby zdrowia). Zapowiedzi te okazały się tylko zapowiedziami, a większość społeczeństwa nawet nie zna powyższych terminów.

Już od dzisiejszego poranka czytelnicy mają okazję zaznajomić się z postulatami. Ta szansa dotyczy oczywiście także samych polityków i innych osób odpowiedzialnych za postęp cywilizacyjny i technologiczny naszego kraju oraz za zmniejszanie dystansu do najbardziej rozwiniętych państw.

Czy postulaty znajdą jakikolwiek oddźwięk na samej górze i w społeczeństwie? Czy politycy wyciągną w końcu wnioski z tego, że w parze z obietnicami powinny iść także konkretne czyny? Obecna sytuacja raczej nie napawa optymizmem, ale warto wierzyć, że będzie lepiej. Należy patrzeć władzy na ręce i wymagać, aby zapewniali nam takie warunki, na jakie rzeczywiście zasługujemy.

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

W niektórych państwach już dawno zapomnieli, że istnieją jakieś biura i kolejki. W Polsce przybywa urzędników i prawo mocno wspiera ich działalność i potrzebę istnienia. Nawet nie tylko prawo, bo interpretacje funkcjonalne, które tak naprawdę nie mają najczęściej żadnego orawnego, logicznego i naukowego uzasadnienia, generują określone działania urzędów - jak łatwo się domyśleć nie w kierunku pomocy społeczeństwu lecz ograniczania własnej urzędniczej odpowiedzialności, ucieczką od decyzji, nadmiernymi wymaganiami załączników i "załączników" etc, etc

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.