Facebook Google+ Twitter

Rzeczpospolita strajkująca

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-09-09 07:24

Tylko w pierwszym półroczu tego roku doszło w Polsce do blisko 12 tysięcy strajków - pisze "Puls Biznesu". Wzięło w nich udział 197 tysięcy osób. Dziennik podkreśla, że w ciągu roku liczba protestów skoczyła siedmiokrotnie. Najczęściej protestowano w oświacie, ale też w służbie zdrowia, górnictwie i na pocztach.

"Puls Biznesu" pisze dla porównania, że w pierwszym półroczu 2005 roku Główny Urząd Statystyczny zarejestrował 7 strajków.

Dziwić może fakt - zauważa gazeta - że nastroje społeczne są najgorętsze akurat teraz, gdy gospodarka rozwija się w szybkim tempie. W 2007 roku PKB wzrósł o 6,6 procent, co było najwyższą dynamiką od 10 lat. Pierwsze dwa kwartały 2008 roku były niewiele gorsze; gospodarka rosła w tempie 6,1 procent i 5,8 procent.

Eksperci wyjaśniają, że rosnąca liczba strajków w okresie dobrej koniunktury to paradoks tylko pozorny. Kiedy sytuacja gospodarcza była bardzo zła, do 2003 roku, pracownicy bali się protestować w obawie przed utratą posad. Teraz rolę się odwracają - firmy się rozwijają i brakuje rąk do pracy.

Więcej na ten temat - w "Pulsie Biznesu".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.