Facebook Google+ Twitter

"Rzeczpospolita" - Szpitale zbankrutują?

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-01-24 08:10

Kosztowne pożyczki pogrążają szpitale. - pisze "Rzeczpospolita". Według gazety, zadłużenie polskich szpitali i przychodni wynosi 10 miliardów złotych. Jedna czwarta tej kwoty to dług przeterminowany.

"Rzeczpospolita" zwraca uwagę, że banki nie chcą dawać kredytów zadłużonym szpitalom, dlatego te korzystają z pożyczek od firm windykacyjnych. Te zaś są droższe niz kredyty bankowe, ich cena to nawet kilkanaście procent rocznie. Kiedy szpital nie spłaca rat w terminie, odsetki rosną lawinowo.

Taka pożyczka doprowadziła na skraj bankructwa m.in. szpital w Pabianicach. Musi on oddać firmie windykacyjnej electus 30 milionów złotych, czyli dwa razy więcej niż od niej dostał. "Rzeczpospolita" pisze, że sprawę bada Najwyższa Izba Kontroli.

Gazeta przypomina, że szpitale zaczęły zaciągać pożyczki od firm windykacyjnych przed trzema laty, gdy weszła w życie ustawa restrukturyzacyjna. Wówczas, by dostać pomoc od państwa, placówki musiały wykazać, że nie mają przeterminowanych długów.

Według "Rzeczpospolitej", spośród 700 szpitali i przychodni, kilkadziesiąt jest w bardzo trudnej sytuacji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 05.04.2009 22:21

Mam nadzieję że padną jak najszybciej i przestaną utrudniać funkcjonowanie tym które działają sprawnie. A wtedy jest niewielka ale jednak szansa na normalność.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.