Facebook Google+ Twitter

"Rzeczpospolita" - Więcej gazu z Rosji

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-07-27 07:35

"Rzeczpospolita" ustaliła, że Polska w negocjacjach z Rosją najpewniej zgodzi się na zwiększenie importu gazu i wydłużenie przynajmniej o 10 lat kontraktu obowiązującego do 2023 roku. Gazeta dodaje, że rozmowy międzyrządowe jeszcze trwają, a ich kolejną turę zaplanowano na początek sierpnia.

Prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa Michał Szubski mówi dziennikowi, że umowa z rosyjskim Gazpromem powinna być nie tylko przedłużona, ale i opiewać na większe niż dotąd ilości dostaw. PGNiG może kupować o około 2 miliardów metrów sześciennych gazu więcej, niż to wynika z obecnej wieloletniej umowy. W ramach kontraktu obowiązującego do 2023 roku spółka kupuje od Gazpromu około 7 miliardów metrów sześciennych paliwa rocznie, podczas gdy zapotrzebowanie całego kraju wynosi około 14 miliardów metrów.

"Rzeczpospolita" dodaje, że większe zakupy od Gazpromu w sytuacji, gdy po wybudowaniu gazoportu Polska w 2015 roku będzie mogła importować gaz skroplony drogą morską wzbudzają wiele kontrowersji. Michał Szubski przekonuje jednak, że lepiej borykać się z nadmiarem gazu niż jego brakiem. Jego zdaniem dla naszej gospodarki groźniejszy jest deficyt tego surowca.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.