Facebook Google+ Twitter

"Rzeczpospolita" - więcej kobiet na czele list Platformy

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-01-20 07:10

Na listach PO w najbliższych wyborach w pierwszej trójce kandydatów może obowiązkowo znaleźć się jedna kobieta, a w pierwszej piątce mają być dwie panie. O sprawie pisze "Rzeczpospolita".

Posłanka Platformy Małgorzata Kidawa-Błońska mówi, że partia chce pójść dalej niż w poprzednich wyborach, gdy na listach była jedna kobieta w pierwszej trójce. Parlamentarzystka przyznaje, że PO pracuje nad wewnętrzną instrukcją. Obecnie trwa dyskusja nad takim rozwiązaniem.

O wprowadzeniu "praktycznych priorytetów" często mówi premier Donald Tusk. Jesienią mówił, że jego marzeniem jest, by na listach Platformy połowa pierwszych miejsc była dla kobiet, a połowa dla mężczyzn. Podkreślał przy tym, że byłoby to możliwe dzięki stworzeniu odpowiednich mechanizmów partyjnych.

Jedna z posłanek PO Agnieszka Kozłowska-Rajewicz przygotowała projekt ustawy, która miała by zobowiązać partię do przekazania kobietom i mężczyznom po co najmniej 30 procent miejsc na listach. Wiceszef klubu Platformy Sławomir Rybicki nazywa projekt quasi-parytetem, który nie stwarzałby sztucznych, sztywnych podziałów.

Więcej na ten temat w "Rzeczpospolitej".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.