Facebook Google+ Twitter

"Rzeczpospolita" - znów sąd nad akcją CBA

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-01-28 07:24

Obrońcy Piotra Ryby, skazanego w "aferze gruntowej", domagają się uchylenia wyroku i ponownego procesu - pisze "Rzeczpospolita". Jak dowiedziała się gazeta, do Sądu Okręgowego w Warszawie wpłynęła apelacja od wyroku 2 i pół roku więzienia za płatną protekcję.

Adwokat Wojciech Wiza wyjaśnia "Rzeczpospolitej", że apelacja zawiera zarzuty naruszenia przepisów postępowania karnego i prawa oskarżanego do obrony. Gazeta przypomina, że Piotr Ryba to obok Andrzeja K. jedyny oskarżony w głośnej "aferze gruntowej". Wybuchła ona w 2007 roku, rozbijając koalicję PiS, Samoobrony i LPR i doprowadzając do wcześniejszych wyborów.

Sąd uznał Rybę i K. winnymi płatnej protekcji. Powołując się na wpływy w resorcie rolnictwa za 2,7 milionów złotych obiecywali odrolnienie ziemi na Mazurach. Część pieniędzy miała trafić do ówczesnego wicepremiera Andrzeja Leppera.

Jak czytamy w "Rzeczpospolitej", CBA zastawiło na Rybę i K. pułapkę, która zakończyła się fiaskiem. K. nie wziął od agenta CBA udającego biznesmena walizki z pieniędzmi, a Lepper odwołał spotkanie z Rybą.

W opinii obrońców wątpliwości budzi legalność operacji CBA - w sprawie użyto bowiem między innymi nielegalnie zdobytych podsłuchów. Sąd odrzucił wcześniej wnioski zmierzające do weryfikacji prawidłowości akcji CBA.

Obrońcy podkreślają, że polskie sądy niekonsekwentnie orzekają w sprawie określenia granicy dopuszczalnej prowokacji CBA.

Więcej w "Rzeczpospolitej"

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.