Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

6597 miejsce

Rzeczy dzieją się, ponieważ wiele rzeczy dzieje się naraz...

Prof. dr hab. Grzegorz W. Kołodko w auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego wygłosił wykład, pt. "Dokąd zmierza świat". Prelekcja została połączona z promocją jego nowej książki: "Wędrujący świat".

Grzegorz Kołodko.2 / Fot. Radek JanicaAbsolwent warszawskiej SGH, dyrektor Centrum Badawczego Transformacji, Integracji i Globalizacji TIGER, wykładowca Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Zarządzania im. Leona Koźmińskiego w Warszawie oraz czołowych amerykańskich uniwersytetów: Yale, UCLA i Rochester, New York. Takie ambitne wzmianki możemy znaleźć w CV gościa spotkania, które odbyło się 18 kwietnia. Jest także ekspertem organizacji międzynarodowych, m.in. ONZ, Banku Światowego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego oraz doktorem honoris causa zagranicznych uniwersytetów.

Spotkanie na Uniwersytecie Jagiellońskim, na które przybyła spora rzesza słuchaczy (nie tylko studentów i wykładowców), było wartościową analizą sytuacji ekonomicznej na świecie. Wygłoszony przez niego referat precyzyjnie omówił też kwestię nieuniknionej globalizacji, współczesnych osiągnięć gospodarczych, społecznych jak i kulturowych, czy rozwój większych potęg gospodarczych na świecie. Zrozumiały język, nierzadko z dowcipnym komentarzem łatwo trafiał do odbiorców. Profesor poruszył przy okazji inne tematy, m.in. opowiedział niektóre wątki ze swych podróży. Nie stroniąc od żartów skomentował także polską reformę edukacji: Bo para nie zawsze idzie w tłok, jak winna, ale często właśnie w gwizdek. I druga równie ciekawa opinia: Przecież nie potrafić jest dużo łatwiej niż potrafić.

Były wicepremier i minister finansów, mówiąc o gospodarce, dowodził także, że jako Polacy powinniśmy być szczęśliwi. Tu zacytował pewną piosenkę: Ty to masz szczęście, Że w tym momencie, Żyć ci przyszło w kraju nad Wisłą. Tym samym prof. Kołodko tłumaczył, że rozwój polskiej gospodarki zawdzięczamy w dużej mierze naszej pozycji geopolitycznej. Polska posiada jedno z lepszych lokalizacji na mapie świata, dzięki czemu jesteśmy zmuszeni do aktywnego udziału w globalnym wyścigu ekonomicznym. Jak stwierdził, to takie never ending story. Ciągle ktoś przesuwa metę, jedni czują oddech drugich, pozostali się wycofują. Dlatego też musimy utrzymywać dobrą lokatę w ciągłym ekonomicznym maratonie z innymi państwami.

G. Kołodko z prorektorem UJ prof. dr hab. Władysławem Miodunką / Fot. Radek JanicaWyjaśniał, że sytuacja ekonomiczna krajów świata uwarunkowana jest dziesięcioleciami, a nie - jak sadzi wielu - kilkoma latami. Tak swoją pozycję ukształtowały USA, czy coraz bliższe mety Chiny. Wedle prognoz, za jakiś czas, wiele państw będzie mogło poczuć już nie tylko oddech, ale i wilgoć tego gospodarczego tygrysa.

Profesor zwrócił uwagę na postępującą biedę na świecie. Jak sam przyznał, jako podróżnik-pasjonat (zwiedził ponad 130 krajów) i maratończyk z niejednego pieca jadł chleb. Na właśnie oczy widział społeczeństwa żyjące na co dzień za dolara. Zatem fakty które przytacza są obiektywne i takie też znajdziemy w jego książce, do której dołączony został interaktywny suplement, tzw. nawigator, dostępny na stronie internetowej: http://www.wedrujacyswiat.pl/. Dzięki tej innowacji można lepiej zrozumieć i bliżej zapoznać się z treścią książki, m.in. dzięki albumom jak i blogu autora.

Jego zdaniem za kilka pokoleń globalną walutą stanie się euro. Dlatego też, co ciekawe, w najnowszej książce pisze list do wnuczki swej wnuczki, do którego dołącza kilkaset euro, na różne możliwe wydatki. Grzegorz W. Kołodko / Fot. Radek Janica

Na koniec frapującego spotkania gość odpowiedział na szereg pytań, po których nadszedł czas na autografy. Na wiele zapytań, można było usłyszeć trafną konkluzję. To z pewnością dewiza profesora: Rzeczy dzieją się tak, jak się dzieją, ponieważ wiele rzeczy dzieje się naraz.

Pozostaje już tylko zasięgnąć lektury i tam doszukiwać się ambitnych odpowiedzi na pytanie dokąd ten świat właściwie zmierza, ekonomicznie rzecz jasna.
Teoretyczne podejście prezentowane w naukowych rozprawach oraz praktyczna polityka gospodarcza prof. Kołodki jest określana jako tzw "Nowy Pragmatyzm". Prof. Kołodko parając się aktywną polityką gospodarczą odegrał jedną z głównych ról w trudnym dziele transformacji polskiej gospodarki, wspierając ten proces także w innych krajach.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Gorąco polecam! Pozdrawiam (;

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.