Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rzeczy dzieją się, ponieważ wiele rzeczy dzieje się naraz...

Paweł
Paweł
Grzegorz W. Kołodko
Grzegorz W. Kołodko Radek Janica
Prof. dr hab. Grzegorz W. Kołodko w auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego wygłosił wykład, pt. "Dokąd zmierza świat". Prelekcja została połączona z promocją jego nowej książki: "Wędrujący świat".

Absolwent warszawskiej SGH, dyrektor Centrum Badawczego Transformacji, Integracji i Globalizacji TIGER, wykładowca Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Zarządzania im. Leona Koźmińskiego w Warszawie oraz czołowych amerykańskich uniwersytetów: Yale, UCLA i Rochester, New York. Takie ambitne wzmianki możemy znaleźć w CV gościa spotkania, które odbyło się 18 kwietnia. Jest także ekspertem organizacji międzynarodowych, m.in. ONZ, Banku Światowego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego oraz doktorem honoris causa zagranicznych uniwersytetów.

Spotkanie na Uniwersytecie Jagiellońskim, na które przybyła spora rzesza słuchaczy (nie tylko studentów i wykładowców), było wartościową analizą sytuacji ekonomicznej na świecie. Wygłoszony przez niego referat precyzyjnie omówił też kwestię nieuniknionej globalizacji, współczesnych osiągnięć gospodarczych, społecznych jak i kulturowych, czy rozwój większych potęg gospodarczych na świecie. Zrozumiały język, nierzadko z dowcipnym komentarzem łatwo trafiał do odbiorców. Profesor poruszył przy okazji inne tematy, m.in. opowiedział niektóre wątki ze swych podróży. Nie stroniąc od żartów skomentował także polską reformę edukacji: Bo para nie zawsze idzie w tłok, jak winna, ale często właśnie w gwizdek. I druga równie ciekawa opinia: Przecież nie potrafić jest dużo łatwiej niż potrafić.

Były wicepremier i minister finansów, mówiąc o gospodarce, dowodził także, że jako Polacy powinniśmy być szczęśliwi. Tu zacytował pewną piosenkę: Ty to masz szczęście, Że w tym momencie, Żyć ci przyszło w kraju nad Wisłą. Tym samym prof. Kołodko tłumaczył, że rozwój polskiej gospodarki zawdzięczamy w dużej mierze naszej pozycji geopolitycznej. Polska posiada jedno z lepszych lokalizacji na mapie świata, dzięki czemu jesteśmy zmuszeni do aktywnego udziału w globalnym wyścigu ekonomicznym. Jak stwierdził, to takie never ending story. Ciągle ktoś przesuwa metę, jedni czują oddech drugich, pozostali się wycofują. Dlatego też musimy utrzymywać dobrą lokatę w ciągłym ekonomicznym maratonie z innymi państwami.

Wyjaśniał, że sytuacja ekonomiczna krajów świata uwarunkowana jest dziesięcioleciami, a nie - jak sadzi wielu - kilkoma latami. Tak swoją pozycję ukształtowały USA, czy coraz bliższe mety Chiny. Wedle prognoz, za jakiś czas, wiele państw będzie mogło poczuć już nie tylko oddech, ale i wilgoć tego gospodarczego tygrysa.

Profesor zwrócił uwagę na postępującą biedę na świecie. Jak sam przyznał, jako podróżnik-pasjonat (zwiedził ponad 130 krajów) i maratończyk z niejednego pieca jadł chleb. Na właśnie oczy widział społeczeństwa żyjące na co dzień za dolara. Zatem fakty które przytacza są obiektywne i takie też znajdziemy w jego książce, do której dołączony został interaktywny suplement, tzw. nawigator, dostępny na stronie internetowej: http://www.wedrujacyswiat.pl/. Dzięki tej innowacji można lepiej zrozumieć i bliżej zapoznać się z treścią książki, m.in. dzięki albumom jak i blogu autora.

Jego zdaniem za kilka pokoleń globalną walutą stanie się euro. Dlatego też, co ciekawe, w najnowszej książce pisze list do wnuczki swej wnuczki, do którego dołącza kilkaset euro, na różne możliwe wydatki.

Na koniec frapującego spotkania gość odpowiedział na szereg pytań, po których nadszedł czas na autografy. Na wiele zapytań, można było usłyszeć trafną konkluzję. To z pewnością dewiza profesora: Rzeczy dzieją się tak, jak się dzieją, ponieważ wiele rzeczy dzieje się naraz.

Pozostaje już tylko zasięgnąć lektury i tam doszukiwać się ambitnych odpowiedzi na pytanie dokąd ten świat właściwie zmierza, ekonomicznie rzecz jasna.
Teoretyczne podejście prezentowane w naukowych rozprawach oraz praktyczna polityka gospodarcza prof. Kołodki jest określana jako tzw "Nowy Pragmatyzm". Prof. Kołodko parając się aktywną polityką gospodarczą odegrał jedną z głównych ról w trudnym dziele transformacji polskiej gospodarki, wspierając ten proces także w innych krajach.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto