Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5417 miejsce

„RZECZY. Iwaszkiewicz intymnie“ już w księgarniach

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2015-10-07 19:39

Nakładem oficyny Wilk&Król ukazała się książka „RZECZY. Iwaszkiewicz intymnie“ Anny Król . Pokazuje ona Jarosława Iwaszkiewicza tak, jak nikt wcześniej się nie ośmielił – z bliska i zmysłowo.

 / Fot. mat. organizatoraPrawda o uczuciach, życiu intymnym, kompleksach i zawiedzionych nadziejach. Prywatne zapiski, listy miłosne, pędzle do golenia, krawaty i notatki na biletach. Trzynaście przedmiotów i ulotnych chwil z życia intrygującego mężczyzny. Literacko piękna i drobiazgowo udokumentowana opowieść i poruszające sceny oparte na faktach.

Książka, którą czyta się jak wciągającą powieść i przewrotnie skonstruowany, poruszający dokument:

* O homoseksualizmie
Najważniejsza męska miłość Iwaszkiewicza – młody i zabójczo przystojny Jerzy, któremu pisarz wysyła namiętne listy zdobione suszonymi kwiatami. Wielkie uczucie, które przetrwało śmierć chorego na gruźlicę chłopaka.

* O depresji żony
Anna Iwaszkiewicz cierpiała na chorobę psychiczną, była leczona w zamknięciu. Depresja zrujnowała wiele marzeń, oddaliła, ale i zbliżyła ich do siebie. Anna Król odwiedza szpital w Tworkach, podróżuje w czasie, by rozwikłać nieopisaną zagadkę ich związku.

* O pieniądzach
Zaznał i ubóstwa, i luksusu. Ze wsi na Ukrainie do arystokratycznego Stawiska. Od apartamentu dyplomatycznego w Kopenhadze i zakupów u Hermèsa po dni, w których pożyczał od służby na bilet kolejowy. Pomagał innym, nie robił długów i nikt nigdy nie nazwał go sknerą.

* O polityce
Wyróżniał się w siermiężnej epoce PRL. Kosmopolita i salonowiec, znał siedem języków, podejmował koronowane głowy, pracował jako dyplomata. Bez niego Gierek bał się ruszyć w świat. Nie należał do partii, ale za polityczne sympatie zapłacił słono. Zamiast literackiego Nobla dostał Międzynarodową Nagrodę Leninowską.

Takiego Iwaszkiewicza jeszcze nie było. W „Rzeczach” Anna Król cytuje dokumenty, po które nikt przed nią nie sięgał – intymne listy miłosne, pełne czułej troski pocztówki wymieniane z żoną, zapisy dowcipnych dyskusji prowadzonych z najbliższym współpracownikiem.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Życie twórcy także nieraz "kołem się toczy".

Komentarz został ukrytyrozwiń

A ja wprost przeciwnie, chętnie dowiem się coś więcej o Iwaszkiewiczu. Zaciekawiła mnie recenzja.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeżeli chodzi o Iwaszkiewicza to jego twórczość w zupełności mi wystarczy. Nie mam ochoty zagladać mu pod kołdrę.
Recenzja napisana w ciekawy sposób.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.