Facebook Google+ Twitter

Rzeka - Miasto - Ludzie raz jeszcze, czyli Wrocławski Węzeł Wodny

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2012-04-01 16:25

Odra płynie swoją doliną od wieków, tym samym, raz leniwym, raz rwącym nurtem. Od zawsze łączy południowe tereny Europy Środkowej z Północą. Nad jej wodami spotyka się Wschód z Zachodem. Historie związane z Odrą są wciągające i barwne.

 / Fot. RMLTędy wiódł Szlak Bursztynowy oraz droga wodna na Zachód. Teraz, gdy transport wodny w Polsce nie odgrywa pierwszoplanowej roli, powstał pomysł zachowania dla przyszłych pokoleń historii rzeki i transportu wodnego. W ramach tej idei powstał projekt dokumentowania historii żeglugi śródlądowej i rozwoju regionów nadrzecznych

Efektem było zorganizowanie w 2008 roku wystawy Rzeka-Miasto-Ludzie.
Na tej stronie możesz zapoznać się z elementami ekspozycji która przeszło 2 lata była prezentowana na pokładzie barki we Wrocławiu oraz Szczecinie.

Wystawa Rzeka-Miasto-Ludzie zorganizowana przez Wrocławski Ośrodek Pamięć i Przyszłość na pokładzie zabytkowej barki "Złotej Kaczka" nawiązuje do historii z lat 50. i 60. XX wieku, kiedy to z inicjatywy Muzeum Etnograficznego w Warszawie na pokładzie barki, w różnych latach, prezentowane były wystawy o sztuce ludowej i kulturze poszczególnych regionów polski: Podhala, Mazowsza, Śląska, Kaszub. W ramach tej akcji przez blisko 20 lat poszczególne ekspozycje odwiedziły porty na Odrze, Warcie i Wiśle. Zawędrowały na Wielkie Jeziora Mazurskie oraz do Berlina i Hamburga.

12 października 2008 roku historia się odwróciła. Złota Kaczka na swoim pokładzie zaprezentowała wystawę o żegludze śródlądowej. Zorganizowana ekspozycja opowiadała historię z okresu XX wieku, kiedy to żegluga śródlądowa stała się jedną z wiodących gałęzi gospodarki w regionie Nadodrza. W ramach ekspozycji prezentowane były historie ludzi, którzy na rzece rodzili się, żyli, pracowali i umierali.

Wodniaków, którzy od pokoleń żyli nad wodą, wykorzystując możliwości jakie daje rzeka. Wystawa pokazywała historię regionu, która jest nieodłącznie spleciona z korytem Odry, z kataklizmami powodzi i suszy. Pokazywała również miastotwórczą rolę rzeki oraz walory krajobrazowe, które od zawsze nadawały jej ogromnego znaczenia.
(Grzegorz Bakuliński)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.