Facebook Google+ Twitter

Rzeki znowu groźne

Poziom wód w rzekach południowej Wielkopolski znowu wzrasta i przekracza stany ostrzegawcze.

Majowa powódź w Kaliszu / Fot. Paweł KrymarysWoda rzeki Prosny osiągnęła na wodowskazie w kaliskiej dzielnicy Piwonice poziom 209 cm (pomiar z godziny 6.00 13 stycznia 2011 roku). W Bogusławiu i Mirkowie wciąż przekroczone są stany alarmowe.

Odczyty z wodowskazu w Piwonicach zgadzały się ze stanami prognozowanymi przez Wydział Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych w Kaliszu.

Wysoki poziom wód gruntowych może powodować podtopienia piwnic i obszarów niżej położonych. Zmiany dobowe na wodowskazach na Prosinie mogą sięgać do 10 cm w górę.

Prosna przekroczyła stan Alarmowy

Już w dwóch miejscach Prosna przekroczyła poziom alarmowy (wodowskazy w Mirkowie i Bogusławiu). Według prognoz stan rzek może się jeszcze zmienić z powodu zasilenia rzek przez
wodę spływającą z pól.

Stan alarmowy Prosna najprawdopodobniej osiągnie także na wodowskazie w kaliskiej dzielnicy Piwonice. Rzeka powinna jednak utrzymać się w korycie i nie zalać terenów leżących pomiędzy wałami.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Pawle, co to znaczy, że jest zalesiony: chodzi o obszar całej zlewni: czy lesistość na tym obszarze to 10%, 20%, 30% czy więcej. Co to znaczy zalesiony: jaka jest struktura lasu, a więc jego jakość? To dopiero ma znaczenie. Znaczenie też mają obszary śródpolnych zadrzewień. To wszystko są naturalne bufory, które hamują spływ i rozciągają go w czasie. Z pewnością nie robią tego sady i plantacje orzecha który posadzono za PiS i PO na tysiącach hektarów w Polsce wywalając na ten cel miliardy - teraz nagle poszukiwanych przez Rostowskiego w naszych składkach OFE. Gospodarka to zespół naczyń połączonych - ale gospodarz lichy, myśli że mu się uda traktować je niezależnie. A programu zaorzechowienia wciąż obowiązują i kosztować będą kolejne pieniądze. Orzechów z tego też nie będzie :(

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tereny z których z chodzi woda do Prosny jest zalesiony i tak wody w rzece wzbierają . Wczoraj byłem przejść sie nad rzeką Swędrnią i za grożeniem dodatkowym jest na niej odrywający sie lód brzegowy który może zablokować przepływ wody pod kładka dla pieszych łączącej ulice Ciesielską z Pontonowa

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pogoda póki co łaskawa, nie ma nagłych roztopów, śnieg schodzi wolno. Gdyby lasów było więcej to i bufor byłby znaczniejszy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Widzisz Paweł, nie ma się co dziwić rzekom, że są groźne. Jak się o swoje bogactwo nie zadba, to ono jest takie wredne, że się mści. O wszystko trzeba dbać, to być może nie będzie groźne. Ale co tam rzeki! Dzisiaj to i Polak dla Polaka jest zagrożeniem. Na każdym kroku musisz się pilnować, bo jak nie sąsiad, to kontrahent, jak nie kontrahent, to urzędnik, cię orżnie. Tak to musimy - niestety - się pilnować.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.