Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

11300 miejsce

Rzeszów. Badanie jelita grubego i żołądka tym samym sprzętem

Jacek Huk, ordynator gastroenterologii Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie, zalecił personelowi, aby kolonoskopię i gastroskopię przeprowadzać... tym samym sprzętem.

 / Fot. Creative Commons 3.0Pierwsze badanie polega na wprowadzeniu przez odbyt specjalnego wziernika zakończonego kamerą i przesłaniu obrazu na zewnątrz. Z kolei gastroskopia polega na wziernikowaniu żołądka.

To jakieś kuriozum, by sprzętu, który wprowadza się pacjentowi do odbytu, używać również do badania wykonywanego przez usta i przełyk - dziwią się lekarze ze szpitala przy ulicy Lwowskiej i odmawiają wykonywania zabiegów - podaje gazeta.pl..

Ordynator z kolei broni swojej decyzji: "Nie jesteśmy artystami, tylko mamy ratować życie człowiekowi. Większość naszych pacjentów to ludzie, którzy całe życie pili i mają zapalenie trzustki. To ludzie, którzy "pracowali" na swoją chorobę. Ale mam im powiedzieć: "Nie będziemy pana leczyć, bo nie mamy estetycznych urządzeń?"

Ponadto lekarz twierdzi, że media o całej sytuacji poinformowali zacofani lekarze, którzy nie czytają fachowej literatury i nie jeżdżą na światowe kongresy. Jego zdaniem wszystko jedno, jaką metodę zastosuje się do rozpoznania choroby. Przyznaje, że pacjenci protestują przeciwko takiej formie diagnostyki, ale obwinia za to kolegów po fachu, którzy w niewłaściwy sposób informują pacjentów o badaniu. Zdaniem doktora Huka nie są informowani, że sprzęt był uprzednio myty i dezynfekowany.

Zdjęcie poglądowe / Fot. Tomasz Sienicki, domena publicznaOrdynator tłumaczy, że urządzeń przeznaczonych do badania jelita grubego używają do wziernikowania żołądka, ponieważ mają awarię sprzętu. Nie działają dwa gastroskopy i dwa kolonoskopy.

Pod zaleceniem lekarza podpisała się Małgorzata Przysada, wicedyrektor ds. lecznictwa Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie. Tłumaczy ona, że kolonoskopu używa się do gastroskopii w nagłych przypadkach, gdy pacjent nie może czekać na badanie. Taka sytuacja zdarzyła się po raz pierwszy i jest przejściowa. Nie wiadomo jednak jak długo to potrwa.

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Każdy szpital powinien mieć swojego rzecznik praw pacjenta, który winien być lekarzem medycyny, a nie jakimś pełnomocnikiem, duchem czy jednorazową manifestacją.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.