Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

29883 miejsce

Rzeszów i jego Podziemna Trasa Turystyczna

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2011-02-15 18:26

Współautorzy: Ewa Żuchowska

Gdy zapytaliśmy, dlaczego warto odwiedzić to miasto, jadąc tutaj nawet z drugiego końca Polski, byliśmy zaskoczeni. Zainspirowało nas bogactwo zabytków i wydarzeń kulturalnych. O Rzeszowie opowiedział nam Tadeusz Ferenc - prezydent.

Centrum / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Rzesz%C3%B3w,_centrum_m%C4%9Bsta,_Rynek,_radnice.JPGJacek Andrzej Kwiatkowski: Jakie najważniejsze stałe atrakcje turystyczne mogą przyciągnąć gości do Rzeszowa w sezonie zimowym?
Tadeusz Ferenc: - Jedną z najbardziej interesujących atrakcji Rzeszowa jest Podziemna Trasa Turystyczna, ulokowana pod kamienicami i płytą Rynku. Trasa kryje w sobie liczne atrakcje i tajemnice. Liczy 369 metrów długości, usytuowana jest na głębokości od 0,5 m do 10 m, a w jej skład wchodzi 15 unikalnych korytarzy i 25 piwnic. Można w niej spotkać relikty średniowiecznych murów, ślady pożarów, nadgryzione "zębem czasu" pozostałości żelaznych krat i zawiasów, kilkusetletnie cegły "palcówki", ukryte przejścia. Atrakcyjności piwnic dopełnia ekspozycja historyczno - edukacyjna, na którą składają się m.in. repliki zbroi rycerskich, broni białej i palnej, wystawa ceramiki użytkowej i ceramicznych zabawek, obrazująca, z jakich naczyń i przedmiotów codziennego użytku korzystali dawni mieszkańcy Rzeszowa. Obraz rzeszowskiego Rynku z przełomu XIX i XX wieków przedstawiają dużych rozmiarów fotografie umieszczone w obiekcie wejścia. Swoistą "ścieżkę edukacyjną" stanowi Korytarz Herbowy, w którym umieszczone zostały herby dawnych właścicieli Rzeszowa, herby ziem i województw, na terenie których położone było miasto, wreszcie herby miasta Rzeszowa.

- Kolejną jest Muzeum Etnograficzne, w którym znajduje się również archiwum dziejów kultury ludowej ze sprawozdaniami z badań terenowych, prowadzonych podczas organizowanych obozów naukowych, a ponadto: kroniki, pamiętniki, monografie, opracowania obrzędów i teksty folklorystyczne. Archiwalną dokumentację zabytków kultury ludowej stanowi kilkanaście tysięcy negatywów fotograficznych, ok. tysiąca starych fotografii, blisko 10 tys. rysunków, taśmy z nagraniami wywiadów terenowych i folklorem muzycznym oraz rejestracje wideo tradycyjnych obrzędów. Odrębny dział stanowi Archiwum Franciszka Kotuli, zawierające opracowania etnografa, jego korespondencję a przede wszystkim materiały z badań terenowych. Jest jeszcze Muzeum Okręgowe, które zostało utworzone z inicjatywy Towarzystwa Regionalnego Ziemi Rzeszowskiej w 1935 r. Aktualnie we wszystkich działach Muzeum posiada ponad 240 000 eksponatów, związanych z Rzeszowem i Regionem - pozyskanych przez dary, przekazy, zakupy i badania własne. Oprócz gromadzenia zabytków Muzeum prowadzi ożywioną działalność wystawienniczą, naukową, oświatową i wydawniczą. Na wystawie stałej eksponowana jest porcelana i fajans XVII, XX wieku. Zespół ceramiki prezentowany jest w zabytkowych serwantkach z XVIII i XIX wieku. Tworzą go fragmenty zastaw stołowych, dekoracyjne naczynia i rzeźby ceramiczne.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Dziękuję za garść informacji ... Pozdrawiam :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.