Facebook Google+ Twitter

Rzeszów inwestuje w nowoczesne autobusy

Rzeszów niebawem będzie miał kilkadziesiąt nowoczesnych autobusów. Władze miasta i szefowie MPK, ogłosili w internecie zainteresowanie kupnem pojazdów, na co dostały odzew kilkunastu producentów autobusów z całego świata.

Może uda się zastąpić starą flotę? / Fot. Artnowo, GNU1.2Władze Rzeszowa podały m.in. w informacjach internetowych, że są zainteresowane kupnem 80 sztuk nowych pojazdów jednoczłonowych dla miasta. Z ofertą zgłosiło się kilkunastu producentów i dostawców nowoczesnych autobusów z całego świata, m.in. z Australii, Skandynawii, Indii, Turcji, Niemiec i Polski. Otwarcie ofert – jak podaje portal infobus.pl - w przetargu na zakup nowych niskopodłogowych autobusów miejskich, przesunięto na 8 lutego 2012 r. Potwierdza to też rzeszów4u.

Zadanie inwestycyjne, według Zarządu Transportu Miejskiego w Rzeszowie, planowane jest do współfinansowania ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Rozwoju Polski Wschodniej 2007-2013. Figuruje ono w planowanych zadaniach jako działanie I, określone nazwą: "Systemy miejskiego transportu zbiorowego", projekt pod tytułem - "Budowa systemu integrującego transport publiczny miasta Rzeszowa i okolic".

Przedmiot zamówienia podzielono na 3 części, zależne od rodzaju zamówionych autobusów. Część A obejmuje 30 autobusów miejskich jednej marki i jednego typu - klasy MAXI, zasilane olejem napędowym (ON). Część B dotyczy 30 autobusów miejskich również jednej marki i jednego typu klasy MAXI, zasilane sprężonym metanem (CNG). Natomiast część C wiąże się z zakupem 20 autobusów miejskich także jednej marki i jednego typu – w klasie MIDI, zasilanych olejem napędowym (ON).

Jeżeli dojdzie do transakcji, a jest nadzieja, że dojdzie, to według portalu radiorzeszów.pl, będzie to największa taka inwestycja na Podkarpaciu. Łącznie w okresie kilku lat, miasto chce kupić aż 80 sztuk nowych autobusów niskopodłogowych. Przypomnijmy, że MPK Rzeszów ma aktualnie 185 autobusów, w tym jeden 29-letni.

Dostawy pojazdów, zgodnie z treścią przetargu, miałyby iść w trzech ratach. W bieżącym roku kupionych zostanie 40 autobusów, w przyszłym 32 i 8 w 2014 roku. Powinny to być pojazdy nowoczesne – jak wspomniano - niskopodłogowe o różnej długości (od 9,5 do 12,5 m), zasilane olejem napędowym i gazem CNG. Mają też mieć wyposażenie w klimatyzację i monitoring, dzięki czemu zwiększy się komfort podróży i bezpieczeństwo pasażerów. Pieniądze na zakup będą w zdecydowanej większości kwoty z unijnego programu transportowego dla Rzeszowa.

W związku z uruchomieniem nowych autobusów zmieni się charakter przystanków. Postawione zostaną na nich tablice świetlne, które na bieżąco będą informować o nadjeżdżających autobusach. Pasażerowie przeczytają również o połączeniach i możliwościach przesiadek na trasie. Cała inwestycja projektu autobusowego wyniesie ponad 400 mln zł. Ponad 311 mln zł ma być dofinansowanych z unijnego programu na Rozwój Polski Wschodniej. Realizacja projektu zakończy się w grudniu 2014 roku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

rfrrf
  • rfrrf
  • 24.01.2012 12:39

a Polskie Solarisy? :(

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.