Facebook Google+ Twitter

Rzeszów: Spotkanie dyskusyjne nad nowym projektem ratusza

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2009-12-02 13:29

Spotkanie odbyło się w zeszłym tygodniu w Zespole Szkół Plastycznych przy ul. Dąbrowskiego. Oprócz zwycięzców i sądu konkursowego wzięła w nim udział spora grupa rzeszowian, w tym kilku radnych miasta. Nie obyło się bez kontrowersji.

Zwycięski projekt / Fot. Kamil KurowskiOceny nadesłanych projektów dokonał sąd konkursowy składający się z 9 osób: - Antoni Domicz – przewodniczący - Urszula Kukulska - Marcin Stopa - Andrzej Misior - Anna Raińczuk - Grzegorz Dyś - Stanisław Wiercioch – sędzia referent - Piotr Gajewski – Stowarzyszenie Architektów Polskich - Stanisław Kokoszka – Stowarzyszenie Architektów Polskich.

Przewodniczący podkreślał kilkakrotnie wysoki poziom wszystkich prac nadesłanych na konkurs. Wygrał projekt nadesłany przez UCEES z Krakowa. W uzasadnieniu werdyktu jury napisało, iż przyznaje temu projektowi I miejsce za: - bezkompromisowość, klarowność i lapidarność koncepcji, - skromność i elegancję plastycznego ukształtowania budynku adekwatną do przeznaczenia dla funkcji administracyjnych, - prostą, logiczną strukturę obiektu, - precyzyjnie określoną strukturę elewacji budynku, w tym rozwiązania technicznie odpowiadające wymogowi innowacyjności, - prawidłową lokalizację i rozwiązanie strefy obsługi klientów.

Projekt który zajął II miejsce / Fot. Kamil KurowskiPo ogłoszeniu wyników głos zabrał jeden z trzech obecnych architektów ze zwycięskiego zespołu. Podkreślał, że przy tworzeniu projektu brali pod uwagę następujące słowa klucze: - kontekst – "nasz obiekt uzupełnia zabudowę istniejącą”, - funkcja – „wzięliśmy pod uwagę potrzeby ludzi” - forma – budynek determinowany technicznie – aby jak najkrócej czasu trwało załatwienie jakiejkolwiek sprawy przez petentów, „poszukiwanie dzieła” nie było istotą pracy.

Po wystąpieniu tym przewidziano czas na pytania z sali. Większość obecnych na temat zwycięskiego projektu wypowiadała się negatywnie, podkreślając, iż budynek ten przypomina zburzony hotel Rzeszów, ma wygląd „klocka” itp itd. Jeden z radnych stwierdził nawet, że jest to najsłabszy ze wszystkich biorących udział w konkursie projektów.

Pytani przeze mnie ludzie równie nieprzychylnie wypowiadali się na ten temat. Częstokroć Dyskusja / Fot. Kamil Kurowskiprzewijały się opinie, iż jest to powrót do socrealistycznej architektury. Przewodniczący Domicz stwierdził jednak, że kiedy ludzie nieznający się na architekturze (nazwał takich ludzi per "upośledzeni") krytykują ten projekt to tym bardziej utwierdza go w przekonaniu, że był to słuszny wybór. No cóż, nie ma to jak logiczne myślenie.

Kamil Kurowski
Tekst opublikowany pierwotnie na: mmrzeszów.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.