Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

27406 miejsce

Rzeszów: Wystawa rzeźby na dachu

9 czerwca, na dachach akademika Uniwersytetu Rzeszowskiego, a dokładnie na dachu klubu „Pod Palmą”, została zaprezentowana jednodniowa wystawa rzeźby Niezależnej Akademii Frenetyków i jej gościa.

Ogólny widok na akcje z 9 piętra akademika Laura / Fot. fot. Dawid KędzierskiAkcja miała charakter happeningu, skierowana była głównie do studentów oraz gości odwiedzających akademik Laura i Filon. Zadaniem ekspozycji było zachęcenie do „podglądania sztuki” (studenci mogli obejrzeć dzieła nie wychodząc z pokojów). A co za tym idzie, promowanie odważnych inicjatyw kulturalnych z wykorzystaniem infrastruktury miejskiej Rzeszowa, ożywienie poprzez działanie kulturalne tj. ekspozycja rzeźb czy spektakle teatralne, miejsc o wysokiej atrakcyjności.
Rzeźba autorstwa Bogusława Kędzierskiego / Fot. fot. Dawid Kędzierski
Na niekonwencjonalnej wystawie można było podziwiać prawie dwadzieścia rzeźb, każda z nich ulokowana była w nietypowej przestrzeni. Jedne zamiast na postumentach stały na kominach, inne podpierały się o druty lub o inne, niecodzienne, przedmioty znajdujące się na dachu.

Z profilu wystawa / Fot. fot. Dawid KędzierskiPrzy przygotowaniu ekspozycji rzeźb pracowali: z WS Rzeszów studeni - Dawid Kędzierski „Denver” oraz Grzegorz Fiałkiewicz, z UMCS Lublin - Michał Mroczka, z ASP Kraków - Sebastian Warszawa z ASP Lwów - Yanina Mironova, oraz gościnnie mistrz dłuta pogórza Dynowskiego, uczeń wybitnego rzeźbiarza Antoniego Rząsy - Bogusław Kędzierski.
Rzeźba autorstwa Dawida Kędzierskiego / Fot. fot. Dawid Kędzierski
W trakcie wystawy wystąpił trębacz Przemysław Cwynar, który jest znany w środowisku akademickim pod pseudonimem „Groszek”. Inicjatorem i pomysłodawcą akcji był Dawid Kędzierski „Denver” student V roku Wydziału Sztuki przy Uniwersytecie Rzeszowskim.

Rzeźba autorstwa Michała Mroczki / Fot. fot. Dawid KędzierskiGrupa artystyczna Niezależna Akademia Frenetyków została założona przez studentów Wydziału Sztuki UR: nieżyjącą już Annę Kardasz, Magdalenę Sięki–Kędzierskią i Dawida Kędzierskiego w 2007 roku. Należą do niej studenci z polskich i zagranicznych uczelni artystycznych takich jak: WS UR Rzeszów, UMCS Lublin, ASP Kraków, ASP Lwów oraz Presowska Universita.

Frenetyk, w wydaniu studentów, to osoba: szaleńczo-twórcza, w pozytywnym tego słowa znaczeniu, optymistyczna, niezależna. Najważniejszym trzonem Frenetyka jest życie z pasją. Głównymi celami NAF jest: podejmowanie działań na rzecz rozwoju regionalnego i lokalnego, promocja działań artystycznych, integracja środowisk twórczych. Grupa działa na terenie Polski.

Dotychczas zorganizowała 8 wystaw i 2 plenery. Najbliższe plany to organizacja międzynarodowych plenerów malarsko-rzeźbiarskich w Krasiczynie na Podkarpaciu i w woj. zachodniopomorskim w Paprotach.

Rzeźba autorstwa Grzegorza Fiałkiewicza / Fot. fot. Dawid KędzierskiRzeźba autorstwa  Sebastiana Warszawy / Fot. fot. Dawid KędzierskiWejście na nietypową wystawę  / Fot. fot. Dawid Kędzierski

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.