Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

29636 miejsce

Rzeszowska kuria komentuje nazwisko ks. Kazimierza Górnego

W książce ks. Isakowcza-Zaleskiego, pada nazwisko Kazimierza Górnego, biskupa diecezji rzeszowskiej. Został on pozyskany przez SB w 1979 r.

Fot. Tomasz KowalskiKsiądz biskup Górny został wymieniony wśród tych, którzy byli kandydatami na tajnych współpracowników. W poniedziałek nikt z kurii ani sam ksiądz biskup ordynariusz Kazimierz Górny nie chciał komentować tego wydarzenia. Natomiast na stronie diecezji rzeszowskiej pojawiła się informacja. Odebrano ją jako wyraźny komentarz do sprawy.


 

Odpowiedź – wywiadem

 


Oświadczenie-komentarz to naprawdę tekst wywiadu, który ukazał w tygodniku „Niedziela” (nr 8, 25.02.2007 r.).
W rozmowie ksiądz biskup opowiadał o swoich kontaktach z SB, a było to związane z budową kościoła w Oświęcimiu. Właśnie tam w 1977 r. został wysłany ks. Kazimierz Górny.

- Parafia liczyła 43 tys. wiernych z małym kościołem, z terenem byłego niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau i z dużym osiedlem, na którym mieszkało 23 tys. ludzi bez kościoła. W Oświęcimiu stanąłem przed problemem odzyskania terenu pod budowę świątyni na osiedlu – czytamy w wywiadzie.

- Muszę przyznać, że wiele razy nachodzili mnie pracownicy Wydziału Wyznań z Bielska-Białej. Ponadto przez telefon wyzywali, dokuczali, niszczyli mnie, jak tylko chcieli. Dziś wiemy, że byli to pracownicy SB. Przesłuchiwali mnie, ale zawsze domagałem się dla katolików praw do własnej świątyni – mówi o swoich kontaktach z SB ksiądz biskup ordynariusz.

Biskup wspomina też o fakcie odmówienia mu paszportu – „(…) jednym z bardziej przykrych moich doświadczeń w Oświęcimiu było odmówienie paszportu, gdy w 1980 r. z okazji 20-lecia kapłaństwa z kolegami wybieraliśmy się do Rzymu.


Oświadczenie Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie z 27 lutego


Na stronie internetowej diecezji rzeszowskiej ukazał sie komunikat następującej treści:

"Wobec niektórych informacji medialnych rażąco naruszających dobra osobowe Księdza Biskupa Kazimierza Górnego, Biskupa Rzeszowskiego, Kuria Diecezjalna w Rzeszowie oświadcza:


1. Stosowne informacje dotyczące okresu pracy w Oświęcimiu zawarte są w wywiadzie Księdza Biskupa Kazimierza Górnego, udzielonego dla katolickiego tygodnika Niedziela (nr 8 z dn. 25 lutego br.) oraz w książce ks. Stanisława Górnego, Z dziejów starań o budowę kościoła św. Maksymiliana Męczennika w Oświęcimiu (Rzeszów 2006).


2. Ocena Kościelnej Komisji Historycznej badająca zasoby IPN nie znalazła dowodów współpracy Księdza Biskupa z tajnymi służbami PRL. Uważamy zatem wszelkie spekulacje dotyczące przeszłości Księdza Biskupa, różne od orzeczenia Komisji, za krzywdzące i niesprawiedliwe.
Apelujemy do środków przekazu o rzetelne przedstawianie osoby Naszego Biskupa tak zasłużonego dla Oświęcimia, Diecezji Krakowskiej, a od 15 lat Diecezji Rzeszowskiej".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Józek
  • Józek
  • 04.09.2011 16:17

Wywalić biznesmena do Zakliczyna.A nie by nadal Wyłudzał pieniąże na Festyny.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Kinga
  • Kinga
  • 14.01.2011 19:16

Apropo tego Proboszcza Gądka,bo dla niego liczy się tylko kasa i zmusza parafian do wpłat na kąta,lub na tace.Dla niego liczy się kasa a nie wiara w Jezusa Chrystusa.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Mariola
  • Mariola
  • 14.01.2011 19:11

Prosze o odwołanie Proboszcza ks.Jerzego Gądka z parafi Królowej Jadwigi z Gorlic,gdyż robi w parafii układy i poniża parafian a proboszczem jest już od 1998r.A przez niego Parafia traci Parafian.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie powtarzałam na początku tekstu informacji, które są dostępne także w naszym dziale wiadomości.
Dane, umieszczone w tekście pochodzą z 2 głównych zrodel:
1. dziennikarskie recenzje dotyczące wybranych fragmentów treści ksiażki ks. Isakowicza-Zaleskiego
2. treść komunikatów i oświadczeń kurii diecezjalnej w Rzeszowie
W tekście nie umieszczam dodatkowych informacji, spekulacji...

Co więcej - kto uwazniej wczyta się w opinie, które były dotychczas o książce i o wspomnianej tam osobie ks. Górnego - szybko dojdzie do wniosku, że daleko do słuszności wszelkim opiniom, umieszczającym go w jednym szerego np. z bp Paetzem. Niestety, tego typu komunikaty w mediach przeważały....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oczywisty plus

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.