Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8590 miejsce

Rzeź hugenotów, czyli "Królowa Margot" w Teatrze Narodowym

Adaptacja słynnej powieści Alexandre'a Dumasa to historia największej masakry w historii Paryża, jaką była rzeź hugenotów w noc św. Bartłomieja.

Karol Pocheć (Henryk Nawarski), Marcin Hycnar (Karol IX) / Fot. Krzysztof Bieliński, Teatr NarodowySpektakl "Królowa Margot" w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego to dramat oparty na powieści Alexandre'a Dumasa. Reżyser zamienił powieść spod znaku płaszcza i szpady w pełną emocji opowieść, pozbawioną scen batalistycznych i pojedynków. Zachował jednak polityczne i historyczne tło.

Akcja sztuki rozgrywa się w 1572 roku. W katolickiej Francji rozprzestrzeniają się hugenoci, co prowadzi do wojen na tle religijnym. Aby powstrzymać rozlew krwi, księżniczka Małgorzata (Milena Suszyńska) bierze ślub z Henrykiem Nawarskim (Karol Pocheć), który jest protestantem. Obie strony liczą na zawieszenie broni.

Niestety z powodu spisków, fanatyzmu królowej matki (Danuta Stenka) oraz nieudolności jej syna Karola IX (Marcin Hycnar), dochodzi do rzezi hugenotów w noc św. Bartłomieja oraz innych tragicznych wydarzeń...

Danuta Stenka (Katarzyna Medycejska), Marcin Hycnar (Karol IX) / Fot. Krzysztof Bieliński, Teatr NarodowyJeśli chodzi o grę aktorską, to największe brawa należą się Danucie Stence, która wcieliła się w roli królowej - matki. Była bardzo sugestywna jako nieznosząca sprzeciwu Katarzyna Medycejska, która kieruje się w życiu emocjami. Z jednej strony kocha swoje dzieci, z drugiej - nienawidzi wszystkiego, co zagraża jej planom dyna stycznym. Raz jest czuła i troskliwa, raz władcza i okrutna. Stenka świetnie odegrała tę rolę, nie tylko za pomocą modulacji głosu, lecz także gestów i mimiki.

Mateusz Rusin (Książę D'Alencon), Wiktoria Gorodeckaja (Małgorzata) / Fot. Krzysztof Bieliński, Teatr NarodowyBardzo podobała mi się także Milena Suszyńska jako tytułowa Margot, młoda kobieta, która pozostaje z boku głównej intrygi, wymyślonej przez jej matkę i dwóch braci. Ma wiedzę, która jest niezbędna do zdobycia władzy, ale jest od niej odgrodzona przez rodzinę. Jest traktowana przedmiotowo. Nie ma także dobrych relacji z mężem. Aby wypełnić pustkę, znajduje sobie kochanka.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.